V roce 2018 nejvíce ovlivní světovou ekonomiku Čína

28. 12. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Do současnosti nehrála geopolitická rizika od globální finanční krize na světových trzích až tak velkou roli hlavně proto, že světové centrální banky každé drobné zaškobrtnutí řešily svou horou peněz připravených k vytisknutí. Tento stav však skončí, neboť americká centrální banka FED je rozhodnuta zahájit kvantitativní zpřísňování, tedy hodlá nechat svou obří rozvahu smrsknout.

FED věří, že kvantitativní zpřísňování proběhne bez velkého vzruchu na trzích. Většina světového růstu od krize je však založena na pravém opaku. Těžko proto nyní věřit, že když se zavřou kohoutky nových peněz, globální ekonomický růst neskončí.

Hrozí kolaps úvěrového impulzu

Kromě kvantitativního zpřísňování ze strany FED je zásadním negativním faktorem kolaps globálního úvěrového impulzu s blížícím se koncem roku. Po letech expanze se úvěrová dynamika úplně obrátila, což je špatné znamení pro čtvrté čtvrtletí 2017 a první polovinu roku 2018. Vnímáme to jako reálnou hrozbu ekonomického zpomalení, které bude vypadat jako recese. Směs nízké volatility, nízké inflace a politických chyb centrálních bank může vést k vážnému ohrožení dosud fungujícího ekonomického modelu.

Od začátku roku vysílá globální úvěrový impulz varovné signály investorům po celém světě. Čína, jakožto největší světová ekonomika podle parity kupní síly, představuje hlavní motor globálního úvěrového impulzu. Znatelný pokles čínského úvěrového toku by měl dopad na vývoj úvěrů v ostatních částech světa.

Zády k dolaru

Spojené státy si jako největší světová ekonomika, podle hrubého domácího produktu, a vlastník globální rezervní měny žily nad poměry díky tomu, že svou měnu exportovaly do celého světa ve formě státního dluhu.

Nyní si stále silnější Čína uvědomuje, jakou výhodou by bylo, kdyby její vlastní měna hrála větší roli a nahradila americký dolar ve světovém obchodování. Čína je největším dovozcem ropy na světě a úspěch při přeměně ropy na čínský juan a udržení stabilní měny by byl prvním klíčovým krokem k dlouhodobému prohloubení čínských kapitálových trhů a k podpoře celosvětové poptávky po čínské měně.

V první polovině roku 2018 můžeme předpokládat, že pokles amerického dolaru charakterizující většinu tohoto roku bude pokračovat. Euro je připraveno na další zisky s tím, jak Evropská centrální banka (ECB) ukončuje kvantitativní uvolňování a směřuje k normalizaci sazeb. Předpokládáme, že dojde také k posunu ve věci brexitu a bude jasnější, kam celý proces směřuje.

Komoditní zisky mezi hurikány

Sektor komodit vstoupí do nového roku s daleko lepšími výsledky. Surová ropa se zotavila díky tomu, že hurikány v kombinaci se snahou zemí sdružení OPEC i mimo něj o snížení produkce ropy konečně přinesly výsledky. Vzácné kovy se obchodují výš, protože rostoucí globální napětí vyvolalo vyšší poptávku po bezpečných přístavech a diverzifikaci investičních portfolií.

Po letech expanze se úvěrová dynamika úplně obrátila, což je špatné znamení pro čtvrté čtvrtletí 2017
a první polovinu roku 2018. Vnímáme to jako reálnou hrozbu ekonomického zpomalení.

Pozitivní pohyb cen u komodit však nemusí pokračovat, protože americký dolar může oslabit a fundamentální ukazatelé nemusí být dost silní. Geopolitická rizika mohou mít dopad na dodávky klíčových surovin a samozřejmě také na poptávku po nich. Neměníme svou prognózu o ceně zlata ke konci roku 2017 na úrovni 1 325 USD/unci. Stříbro očekáváme na konci roku na úrovni 17,35 USD/unci.

Trh s ropou, zdá se, hodlá rok 2017 ukončit v nejlepší pozici od doby, kdy převis nabídky spustil odprodej v roce 2014. Propad amerických ropných zásob po dopadech hurikánu Harvey na texaské pobřeží bude nadále pozitivně ovlivňovat marže rafinerií a udrží vyšší poptávku po ropě v době, kdy obvykle dochází k sezonnímu útlumu. Očekáváme, že ropa Brent ukončí rok 2017 kolem 55 USD/barel a ropa WTI bude bojovat o cenu kolem 51 USD/barel.

Návrat roku 1989

Zatímco se svět soustředí na reálnou hrozbu teroristických útoků či destabilizaci na Korejském poloostrově, Čína pokračuje v otevírání své ekonomiky a potvrzuje svůj dlouhodobý plán předběhnout Spojené státy jako přední světová velmoc. Čínské kapitálové trhy se otevřely a umožnily vstup světovým investorům. Čína hodlá získat zpět svou bývalou slávu a postavení světové velmoci. Investorům v rozvinutých ekonomikách doporučujeme soustředit se na technologický sektor, který je zatím nejméně regulovaný a výrazně v soukromém vlastnictví. Ve většině případů je dobrým přístupem nákup indexů ETF.

Pokud jde o spotřební zboží, mohou investoři najít v Číně budoucího vítěze. Největší nápojová firma Kweichow Moutai má tržní hodnotu těsně pod 100 mld. USD a roční růst kolem 23 %. To je tempo, k jakému se žádná taková společnost v rozvinutém světě ani nepřiblíží.

V loňském roce Čínu charakterizoval neočekávaně silný ekonomický růst způsobený převisem úvěrové expanze z roku 2016 a globálními ekonomickými vlivy. Díky nim se starý čínský model výroby a exportu sladil s nastupující silou nové Číny, tedy ekonomikou postavenou na službách podpořených domácí poptávkou. Díky tomu se z Číny stává stabilní a otevřená globální ekonomika, která bude mít do budoucna pevné obchodní vazby s východem i západem. 

Převzato z časopisu Komora. Autor článku: tým expertů Saxo Bank.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek