V Singapuru jako první zemi na světě jezdí samořídící taxi.

19. 5. 2017

  • Země: SG - Singapur
  • Datum zveřejnění: 25.04.2017

nutonomy-web-singapur-120.jpgMnoho společností, včetně firem Google a Volvo, testuje již několik let na veřejných silnicích samořídící vozy. NuTonomy však uvádí, že je první, která nabízí jízdy veřejnosti. Předhonila i alternativní taxislužbu Uber, která plánuje začít nabízet jízdy autonomními vozy v Pittsburghu za několik týdnů. uTonomy má zatím šest aut. Jejím cílem je mít plnou flotilu samořídících taxi v Singapuru do roku 2018, a snížit tak počet aut na singapurských přeplněných silnicích. Firma rovněž doufá, že její model by mohl být převzatý i do dalších měst po celém světě. 

Vozy taxi zatím jezdí pouze v obchodní a rezidenční čtvrti nazývané one-north o rozloze 6,5 kilometru čtverečního. Nástup a výstup je omezen jen na určitá místa. Ve vozech je zatím i řidič, který je připraven se případně ujmout řízení. Vzadu pak sedí člověk, který sleduje počítač automobilu.

Každý vůz je vybaven šesti sadami detekčního systému Lidar, který používá lasery fungující jako radar. Jedna sada je na střeše, kde se neustále otáčí. Na palubní desce jsou dvě kamery, které zaměřují překážky a zjišťují, jaké svítí světlo na semaforech. Firma zatím používá modifikované modely elektromobilů Renault Zoe a elektrického Mitsubishi iMiEV. 

Časový rámec testování je zatím otevřený, dodal generální ředitel nuTonomy Karl Iagnemma. Časem začnou cestující za jízdy platit a budou přidána další místa pro nástup a výstup. Společnost odhaduje, že její samořídící taxi by mohla snížit počet aut na singapurských silnicích ze současných 900 000 na 300 000.

Singapur je pro samořídící vozy ideální, protože má dobré počasí, skvělou infrastrukturu a řidiče, kteří mají tendenci dodržovat pravidla silničního provozu, řekl agentuře AP Iagnemma.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Singapuru.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/v-singapuru-jezdi-samoridici-taxiky-d7s-/video.aspx?c=A160826_162240_ln-video_ele 

Obrázek zdroj: http://www.wired.co.uk/article/nutonomy-self-driving-taxi-autonomous-singapore

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: