Vanuatu: Zahraniční obchod země

29. 8. 2019

 

6.1. Obchodní bilance za posledních 5 let – vývoz, dovoz, saldo – tabulka

Hodnota exportu kolísá v závislosti na pohybu cen komodit na světovém trhu, poptávce a také na počasí (časté ničivé cyklóny). V roce 2013 hodnota importu byla 29,6 mld.VUV a exportu jen 3,6 mld.VUV, deficit obchodní bilance dosáhl 26mld.VUV. Většina ekonomické aktivity se odehrává na ostrově Efate.

Export

Mezi nejvýznamnější exportní komodity se řadí kopra, kokosový olej, hovězí maso a kakao. Vývoz kokosového oleje a kopry se v dubnu 2014 zvýšil o 40% oproti dubnu minulého roku. Zatímco kava a hovězí maso zaznamenalo pokles, kava o 24% a hovězí maso o necelá 4%. Export zemědělských komodit se podílí na celkovém exportu země z 73%. Nejdůležitější destinace vanuatského exportu jsou Thajsko (41,7%), Pobřeží slonoviny (30,3%) a Japonsko (14,7 %).

Import

Nejdůležitějšími položkami dovozu jsou strojírenská zařízení, potraviny a paliva, spotřební zboží a dopravní prostředky. Nejdůležitějšími exportéry na Vanuatu jsou Austrálie, Čína Singapur a Nový Zéland. Čína vystřídala na prvním místě Austrálii v roce 2011, čínský dovoz se meziročně zvýšil téměř šestkrát na 147 mil. USD.  V dubnu roku 2014 se zvýšil dovoz strojírenských zařízení o 27%, příčinou jsou stavební projekty, které se realizují.

zpět na začátek

6.2. Teritoriální struktura – postavení v (k) EU

zpět na začátek

6.3. Komoditní struktura

zpět na začátek

6.4. Dovozní podmínky a dokumenty (po vstupu do EU), celní systém, kontrola vývozu

zpět na začátek

6.5. Ochrana domácího trhu

zpět na začátek

6.6. Zóny volného obchodu

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek