Varování – pozor na změny bankovního účtu z čínské strany

29. 1. 2018

  • Země: CN - Čína
  • Datum zveřejnění: 29.01.2018

Situace, kdy česká firma dostane oznámení o změně čísla bankovního účtu pro platby od svého čínského partnera, by neměla být považována za standardní záležitost. Spíše by měla vyvolat obezřetnost.

Nadále se vyskytují případy, kdy po oznámení této změny, česká firma uhradí fakturu na nový bankovní účet a po nějaké době se čínský partner ozve, že k žádné úhradě nedošlo a tudíž neodešle objednané zboží do ČR. Posléze čínská firma (často se jedná o dlouhodobého partnera) tvrdí, že došlo k napadení firemního serveru hackery, což může být pravda, ale také nemusí. E-mail většinou opravdu přijde z emailové adresy, která se od stávající liší pouze jedním písmenem/číslicí. S ohledem na to, že emailové adresy z Číny mají podobu shluku písmen či číslic (v řadě případů pro cizince beze smyslu), je jen mírně pozměněný email pro cizince lehce přehlédnutelný. V některých případech nelze vyloučit i opravdové napadení serveru.

Bohužel v těchto situacích lze doporučit pouze preventivní opatření (kombinaci níže uvedených). Zatím jsme nezaznamenali vyřešení případů ke spokojenosti české firmy (tj. vrácení peněz). Jak tedy postupovat?

- Ujistit se, že stále komunikujete se zástupcem Vašeho čínského dodavatele (stejná emailová adresa, ani mírně pozměněná),
- Ověřit si telefonicky u kontaktní osoby v čínské firmě změnu čísla bankovního účtu,
- Vyžádat si písemné potvrzení změny od jednatele firmy (vyžadujte na dokumentu i razítko čínské firmy),
- Požádat svou banku o prověření této změny,
- Vyžádat si při zahájení obchodu s čínskou firmou, že všechny platby budou chodit na účet, který firma zakládala při registraci svého podnikání v Číně. Firma od tohoto účtu má tzv. certifikát "Open bank account permit" , který (v čínštině:  开户许可证), který  vydává pouze centrální banka Číny. A platbu tak provádět jen na číslo účtu uvedeného na tomto certifikátu.
- Nikdy neplatit za zboží na účet, který je veden na jméno soukromé osoby; vždy provést platby na účet vedený na jméno firmy.

V případě dotazů k této problematice se neváhejte obrátit na zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Číně (https://www.czechtrade.cz/czechtrade-svet/asie/cina).

Zdroj: vlastní šetření ZK CT Peking
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Pekingu

 

 

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: