Velká Británie spustila článek 50. Co bude následovat?

30. 3. 2017 | Zdroj: EurActiv.cz

motiv článku - Velká Británie spustila článek 50. Co bude následovat? Členské země EU vydaly prohlášení, podle kterého litují, že Spojené království přestane být členem EU, ale na proces vyjednávání jsou připraveny.

Spojené království se od středy 29. března nemůže podílet na jednáních Evropské rady ani na rozhodnutích, která se ho týkají. Oficiálně totiž oznámilo záměr vystoupit z Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk včera obdržel od britské premiérky Theresy Mayové dopis, kterým byl aktivován článek 50 Smlouvy o EU, a tím i proces vystoupení. Oznámení navázalo na výsledky britského referenda z 23. června loňského roku, ve kterém se většina voličů vyslovila pro brexit.

Zbytek členských zemí následně vydal společné prohlášení, na které jako první upozornil bruselský EurActiv. „Litujeme, že Spojené království přestane být členem Evropské unie, avšak na proces, který nyní bude následovat, jsme připraveni,“ píše se v něm.

Jako první krok by měla Evropská rada přijmout pokyny pro jednání. V těchto pokynech budou stanoveny obecné postoje a zásady, na základě kterých pak Evropská komise jménem Unie povede se Spojeným královstvím rozhovory. Hlavním vyjednavačem bude za Komisi Michel Barnier. Návrh pokynů pro jeho tým má Tusk zveřejnit do konce tohoto týdne.

Vodítka pro vyjednávání se pravděpodobně omezí pouze na podmínky odchodu Británie z EU. Podle zdrojů z bruselských institucí se otázka budoucích obchodních vztahů zatím odsouvá.

Unie chce v průběhu jednání postupovat jako jeden celek a bránit své zájmy, píše se v prohlášení. „Naší první prioritou bude minimalizovat nejistotu, kterou rozhodnutí Spojeného království vyvolalo u našich občanů, podniků a členských států. Zaměříme se tedy nejprve na všechny zásadní podmínky pro řádný průběh vystoupení,“ uvádějí prezidenti a premiéři sedmadvacítky. „Věříme, že Spojené království bude v budoucnu našim blízkým partnerem“, dodávají.

Barnier varuje

Předseda Tusk svolal mimořádný evropský summit k brexitu na 29. dubna. Barnier ale nezačne reálná vyjednávání dříve než v polovině května.

Hlavní vyjednavač Komise už Británii minulý týden varoval, že pokud se nepodaří dospět k dohodě, bude to mít pro zemi vážné následky. Čtyři miliony občanů EU v Británii o britští občané v Unii budou čelit nejistotě ohledně svého budoucího postavení, řekl Barnier. Varoval také, že odchod bez dohody by vedl ke znovuzavedení cel a v anglickém přístavišti Dover se objeví dlouhé řady kamionů.

Problémovým bodem jednání bude i požadavek EU na to, aby Londýn zaplatil 60 miliard eur jako „účet za rozvod“. Unie žádá, aby se to stalo ještě předtím, než začnou jednání o budoucí obchodní dohodě.

Adéla Denková, s využitím EurActiv.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek