Velké srovnání ekonomik krajů: Karlovarsko a Ústecko zaostávají

4. 3. 2018 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Ekonomika v České republice jde nahoru, dokazují to poslední data a čísla Českého statistického úřadu. Za posledních dvacet let se ekonomická situace zlepšila ve všech krajích s tím, že Praha je v rámci Evropské unie šestým hospodářsky nejrozvinutějším regionem vůbec.

V tomto žebříčku je zajímavé i umístění hlavního regionu našeho nejbližšího souseda. Bratislavský kraj je dokonce na čtvrtém místě. Nejrozvinutějšími regiony v rámci EU, měřeno reálným hrubým domácím produktem v PPS (standard kupní síly, EU 28 = 100 %), jsou Lucemburk s 264 %, Hamburk s 206 %, Brusel s 205 %, zmiňovaný Bratislavský kraj se 188 %, Londýn se 184 % a šestici uzavírá Praha se 183 %.

Hlavní město České republiky tak za sebou možná trošku překvapivě nechalo Paříž, Stockholm nebo Vídeň. Údaje vycházejí z dostupných údajů Eurostatu za rok 2015. „Zajímavý je i pohled na Berlín, který je sice hlavním městem Německa, ale vzhledem k tomu, že byl v minulosti součástí východní části země, je v žebříčku porovnání regionů EU až na 65. místě,“ upřesnil místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.

V rámci celé České republiky pak byl ukazatel reálného ekonomického výkonu v hodnotě 88 %. Nad úrovní 75 % unijního průměru se kromě hlavního města umístily ještě kraje Středočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Jihomoravský a Zlínský. Naopak pod touto hranicí je kraj Moravskoslezský, Jihočeský, Vysočina, Pardubický i Olomoucký kraj. Tristní situace se pak odehrává v kraji Ústeckém, kde je hodnota na 64,9 %, a především v kraji Karlovarském, který je v tomto žebříčku na úplném chvostu s 58,5 %. Statistiky vycházejí z roku 2016.

Praha táhne národní HDP

Jednoznačným lídrem v příspěvku k národnímu HDP ČR za rok 2016 bylo hlavní město. Celá čtvrtina HDP byla vloni vytvořena v Praze. Hned za ní následoval shodně kraj Středočeský a Jihomoravský se zhruba 11% podílem. Nejmenší příspěvek měly kraje Liberecký a opět Karlovarský. Kraj na severu Čech přispěl 3 %, Karlovarský jen 2 %. „Podíl Prahy na celkovém HDP vzrostl za posledních dvacet let z dvaceti na dvacet pět procent. Zvýšil se také podíl Středočeského a Jihomoravského kraje. Příspěvek ostatních krajů k národnímu HDP poklesl,“ říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Co se týče statistik HDP v paritě kupní síly na jednoho obyvatele v jednotlivých krajích a jeho vývoji za posledních dvacet let, je zde několik zajímavých ukazatelů. V roce 1996 byl pod hranicí průměru celkové hodnoty HDP České republiky (77,8 %) oproti EU jen kraj Zlínský a Vysočina. Nad 75 % se dostal Plzeňský kraj a samozřejmě Praha, která měla hodnotu 134 %. Ostatní kraje byly fakticky vyrovnané.

Zajímavý rozdíl se dal pozorovat o deset let později. V roce 2006 si polepšil Středočeský kraj díky zahraničním investicím do tamního průmyslu a pohoršil si naopak kraj Ústecký, přesně o osm procentních bodů na 64, 6 %, a ohromný propad zaznamenal kraj Karlovarský. Zde to bylo 58,5 %, což bylo téměř přesně o 12 % méně než v roce 1996. Největším faktorem poklesu v těchto krajích byl útlum těžby uhlí. Pod 65 % spadl i Olomoucký kraj, a to kvůli úpadku textilního průmyslu a bankrotu podniků, které vyráběly televize.

V roce 2016 to už byl úplně jiný příběh. Velký skok udělal zmiňovaný Zlínský kraj, který se za dvacet let dokázal dostat na 76,1 % (o 11 % více než v roce 1996). Podobně se dařilo i Jihomoravskému kraji, který zaznamenal podobný skok na hodnotu 84,9 %. Tato hodnota byla po Praze největší. Na Zlínsku za to mohly investice do gumárenského průmyslu. Také Královéhradecký kraj zaznamenal progres, když se dostal na hranici 78 % (oproti roku 2006 to bylo o 12 % více). Zde výrazně promluvilo do růstu rozšíření závodu na výrobu aut.

Stabilně se nedaří Karlovarskému a Ústeckému kraji, kde se za deset let nepodařil v podstatě žádný posun. V případě Karlovarského kraje je dokonce hodnota 58,5 % v roce 2016 úplně stejná jako v roce 2006 a je zároveň nejmenší v rámci České republiky.

Výše HDP určuje platy

V roce 1996 byla situace ohledně nákladů na zaměstnance v krajích poměrně vyrovnaná. Vymykala se tradičně jen Praha, která o 32 % přesahovala republikový průměr. Situace se začala měnit v roce 2006, kdy došlo k posílení Jihomoravského kraje, tedy centra kolem Brna, který se dokázal dostat na 100 % průměru České republiky. Na druhou stranu si pohoršil Olomoucký kraj o devět procentních bodů na 85 % a také Karlovarský, kde to bylo k roku 2006 o jedenáct procentních bodů méně než v roce 1996, tedy 76 %.

V roce 2016 se situace ještě více rozdělila a dá se říct, že poměrně přesně kopíruje stav HDP v jednotlivých krajích v tom samém roce. Z toho vyplývá, že kde roste ekonomický výkon, rostou i výdaje na mzdy. Týká se to především krajů okolo Středočeského, kde je tento progres znatelný. Mzdové náklady rostou i v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Hluboko pod průměrem ČR zůstávají kraje Ústecký a Karlovarský.

Převzato z časopisu Komora, Autor článku: Adam Mašek

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek