ČR velmocí ve výrobě lůžek

22. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česka se v posledních letech stala světová velmoc v produkci Zdravotnických lůžek. Čeští výrobci upoutali například s postelí pro extrémně obézní pacienty nebo s novým obchodním modelem, kdy si nemocnice lůžkové matrace jen pronajímají.

Pivo, sklo, auta... a nemocniční lůžka. Seznam výrobků, v nichž platí čeští výrobci za světovou špičku, se v posledních letech rozrostl o novou položku. Nemocniční lůžka vyráběná tuzemskými podniky Linet, Borcad nebo Proma Reha, udávají celosvětově směr v oboru. Jde přitom už o velmi sofistikované výrobky.

Moderní elektronická lůžka dokážou například pacienta sama zvážit nebo mají zabudovanou toaletu. Vynikají také promyšleným a někdy velmi elegantním designem. A cena některých směle atakuje hranici až čtvrt milionu korun. Je to ideální příklad, jak oborově rozšířit český vývoz. Tahle disciplína nebyla v historii v Česku nijak zvlášť rozvinutá, ale několik původně menších firem založených na koleně se v porevoluční éře nakonec vypracovalo až na exportní šampiony se stamilionovými obraty.

Postel pro děti vypadá jako žirafa

Tuzemským průkopníkem v oboru se stala společnost Linet. Tu založil v roce 1990 podnikatel Zbyněk Frolík v Želevčicích u Slaného. Původně nenápadná firmička se díky orientaci na vývoz postupně vypracovala až na největšího evropského výrobce nemocničních lůžek. V uplynulém obchodním roce jich prodala 66 tisíc a dosáhla rekordního obratu téměř 147 milionů eur. Vyváží už do více než sta zemí světa.

Síla Linetu je dnes již taková, že například když v jedné z předešlých sezon „podezřele“ vzrostl český export do Brazílie, po rozklíčování vývozní statistiky vyšlo najevo, že ji dokázaly skokově zvýšit nové zakázky jediné firmy – Linetu. Právě na rychle rostoucí a lidnaté země, jako je Čína, Indie, nebo Brazílie, Linet vsadil.

Tyto země jsou v rozvojové fázi, kdy budují nové nemocnice. „Ve své dlouhodobé strategii reagujeme i na trend nahrazovat stárnoucí mechanická lůžka elektrickými,“ shrnuje podnikatel Zbyněk Frolík, který stojí v čele podniku dodnes. Česká lůžka vynikají technickým řešením a jsou často speciálně navržena pro určité skupiny pacientů.

Firma Linet prodala jen v loňském roce 66 tisíc moderních zdravotnických lůžek.Nedávno tak Linet představil například lůžko Image 3 pro pacienty s těžkou nadváhou. Jeho bezpečné pracovní zatížení je až 320 kilogramů. Firma tak reaguje na růst počtu obézních lidí, kterých je v současnosti ve světě už 700 milionů.

Linet vyvinul také novou řadu lůžek Tom 2 navržených pro změnu pro dětské pacienty. Sází na design, který vytvoří pro děti osobnější atmosféru. Lůžko má tvar žirafy a obsahuje například přihrádku na hračky. Zároveň nemá nebezpečné mezery mezi polohovatelným zádovým dílem a čelem postele, které bývají v nemocnicích častou příčinou skřípnutí prstů.

Linet také v těchto týdnech testuje nový obchodní model, kdy do nemocničních lůžek pronajímá matrace, což je ve světě stále oblíbenější postup. Tendr na pronájem 2700 matrací do 50 univerzitních nemocnic vyhrál Linet v Paříži. Tříletý kontrakt zahrnuje jak dodávku matrací Virtuoso a Precioso, tak návazný servis. Odhadovaná hodnota smlouvy se může vyšplhat až na 10,5 milionu eur.

„Výhodou tohoto modelu je, že si nemocnice mohou dovolit kvalitnější vybavení než při klasickém nákupu. V případě matrací tak mohou díky pokročilým technologiím značně posílit prevenci proleženin, které na celosvětové úrovni představují jeden z hlavních zdrojů sekundárních nákladů spojených s nemocniční péčí," uvádí Martin Ženíšek, manažer pro rozvoj služeb Linetu. O pronájem matrací už projevily zájem například i nemocnice v anglickém Bristolu.

Česká lůžka hrají v polských seriálech

Zejména na porodní postele nebo gynekologická lůžka se zaměřil další velký český výrobce, firma Borcad. Ve Fryčovicích u Frýdku- -Místku ji krátce po revoluci založil podnikatel Ivan Boruta. V té době měla dílnička tři zaměstnance.

Dnes má podnik několik výrobních hal, práci dává téměř 200 lidem a vyváží do 80 zemí světa. Jeho roční obrat se blíží půl miliardě korun. Zdravotnické postele Borcad přitom vynikají zejména designem, který kombinuje pohodlí pro pacienta a dobrou přístupnost z pohledu lékaře.

Za gynekologickou ordinaci Grácie tak firma získala dokonce ve světě velmi ceněnou designovou cenu Red Dot. Image efektního vzhledu postelí posiluje Borcad rovněž tím, že je doma i v zahraničí zapůjčuje do televizních seriálů z nemocničního prostředí. V Polsku tak například porodní lůžka od Borcadu vídají diváci jednoho z tamějších televizních kanálů v seriálu Na dobre i na zle, v Německu zase fanoušci příběhů In aller Freundschaft.

V oficiálně formulované vizi prozrazuje společnost Borcad svůj ambiciózní cíl. Ve výrobě porodních postelí se chce v budoucnosti stát světovou jedničkou. Nakročeno k tomu má určitě dobře.

Titana pro tlouštíky pokřtila královna

Třetím silným tuzemským producentem zdravotnických lůžek je rodinná firma Proma Reha z České Skalice. Ta vyrábí zhruba 30 typů lůžek a nabízí i jídelní stolky, chodítka pro starší pacienty a další vybavení nemocnic. Ročně prodává na 15 tisíc výrobků a její obrat přesahuje osm milionů eur. Jednatel společnosti Radek Jakubský uvádí, že firma vyváží do 50 zemí světa, zejména do Evropské unie, bývalých států Sovětského svazu a na Blízký východ.

Společnost mimo jiné uvedla na trh lůžko, které je určeno pro obézní pacienty a má příznačný název Titan. Jeho nosnost je až 500 kilogramů. Polohovatelné části tohoto lůžka pohání 11 elektromotorů. Je vybaveno i váhou, která umožňuje graficky znázornit, jak se v čase vyvíjí pacientova hmotnost. Toto robustní lůžko mělo velmi originální, byť co do hmotnosti ne tolik výraznou kmotru. V roce 2013 Titana pokřtila dvojnice samotné britské královny Alžběty II.

Loni přišla firma Proma Reha s dalšími zajímavými modely. Na veletrhu Medica v německém Düsseldorfu představila snadno skládací lůžko Abe a především netradiční lůžko s integrovanou toaletní jednotkou. Díky nadějnému rozvoji firmy, která dává práci víc než 160 lidem, tak dnes Proma Reha realizuje výrobu už na třech místech. Vedle České Skalice otevřela provozovny také v České Metuji a v Broumově.

Nemocní tu budou vždycky

Boom výroby zdravotnických lůžek v České republice se nyní uvádí jako příklad, kudy by se měl český export ubírat. Tedy směrem od jednostranné závislosti na automobilovém průmyslu k pestřejší skladbě vývozu. Výhod má nemocniční vybavení z obchodního pohledu několik. Je potřeba v každé době a v každém režimu.

Moderní lůžka mají vysokou přidanou vývozní hodnotu. A pozitivem je i to, že kupujícími jsou častěji státy než soukromí klienti. Riziko, že odebrané zboží nezaplatí, je tedy přece jen nižší než u soukromé klientely.

Linet

Firmu založil v Želevčicích u Slaného v roce 1990 podnikatel Zbyněk Frolík. Dnes je Linet největším výrobcem zdravotnických lůžek v Evropě a zaměstnává na 900 pracovníků. Vyváží do 100 zemí, jen v uplynulé sezoně to bylo 66 tisíc lůžek. Nalézt je lze v 11 tisících nemocnic a zdravotnických zařízení ve světě. Vedle Želevčic má Linet výrobnu také v německém Wickede. Své oficiální sídlo společnost přenesla v roce 2011 do Nizozemska. Obrat za minulý obchodní rok dosáhl rekordní hodnoty 147 milionů eur.

Borcad

Podnikatel Ivan Boruta vybudoval ve Fryčovicích u Frýdku-Místku za čtvrt století firmu, která vyrábí mimo jiné špičkové porodní postele a vybavení pro gynekologické ordinace. Pro Borcad je typický velký důraz na design, který spojuje dobrou funkci a vzhled. Firma má 190 zaměstnanců a v roce 2013 dosáhla obratu 467 milionů korun. Vedle výroby zdravotnického vybavení se zaměřuje také na konstrukci vlakových sedadel. Ta lze vidět například v Česku ve vlacích Pendolino nebo Leo Express.

Proma reha

Rodinná firma z České Skalice vyrábí 30 druhů nemocničních lůžek včetně postelí pro extrémně těžké pacienty nebo snadno skládacích lůžek. Celkem 165 zaměstnanců zajišťuje roční obrat přes osm milionů eur. Provozy má firma v České Skalici, v České Metuji a v Broumově. Exportuje do 50 zemí světa.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek