Vítám znovuotevření české ambasády v kolumbijské Bogotě

4. 11. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Vítám znovuotevření české ambasády v kolumbijské Bogotě Neúnavnou propagátorkou česko-kolumbijských vztahů je lingvistka Eliška Krausová, která v jihoamerické zemi trvale žije. Protestovala, když Česko dočasně zavřelo ambasádu v Bogotě, a naopak vítá současné obnovení diplomatických vztahů.

V minulosti odešlo do Kolumbie nemálo českých emigrantů. Existuje tam v současnosti nějaká větší krajanská komunita?
Ta původní vlna emigrantů už dnes nežije. Jejich děti a vnuci – i když většinou mají český pas – už neumějí česky. Proto ztratili spojení s možnými příbuznými a moc se o Česko nezajímají. Původně tu místní komunita Čechů pomáhala zakládat obchody, byli u počátku dovozu automobilů Škoda i jiných výrobků. Ale to všechno skončilo, protože původní generace Čechů zemřela a později po pádu komunismu se komerční vztahy změnily.

V současné době jsou tu někteří jednotliví profesionálové. Znám třeba lékaře či advokáty českého původu. Ale pracují na volné noze a nepovažují za nutné se stýkat.

V čem vidíte - jako člověk žijící dlouhodobě v Kolumbii – obchodní šance pro české firmy?
Myslím, že vyspělá česká technika by byla zajímavá pro zdejší lékaře, zemědělce nebo inženýry. Potřebují zde zalesňovat, potřebují vodní elektrárny. Také je v Kolumbii nutno postavit lepší silnice a tunely. Země poptává rovněž letadla, technologie na využívání spodních vod a na zpracování odpadů. Na první pohled je toho hodně, ale je třeba znát zdejší regulace a místní způsob vyjednávání. Navíc jsou od sebe oba státy daleko.

Protestovala jste, když v roce 2010 Česká republika kvůli šetření zavřela ambasádu v Bogotě. Jak vnímáte obnovení diplomatických vztahů?
Osobně jsem moc ráda, že se znovu velvyslanectví otevřelo, protože právě jeho současní pracovníci jsou znalci obchodního vyjednává a mohou zaručit reálné obchodní vztahy. Mají výbornou jazykovou znalost, z obchodního hlediska jsou velmi zkušení a mají povědomost o zdejší idiosynkrazii. Jsem nyní v otázce rozvoje obchodu velmi optimistická.

Udržují zbylí „kolumbijští Češi" nějaké tradice?
Mluvit o českých tradicích zde je velmi obtížné. Během dlouhých let se žádné oficiálně nedodržovaly a naše asociace Asocheca je zcela mladý spolek. Nemáme mnoho zájemců o češtinu nebo o český folklor. Neznám nikoho, kdo by měl český kroj. Proto jsme k tématu přistoupili zcela jiným způsobem.

Snažíme se organizovat výstavy o české historii, přiblížit českou kulturu Kolumbijcům. Čas od času je v Kolumbii vidět nějaký český film, divadelní nebo hudební představení. Do španělštiny se začínají překládat i čeští autoři. Spolupracujeme s kulturní částí velvyslanectví v Bogotě, abychom společně dokázali zaujmout kolumbijskou veřejnost.

Eliška Krausová

Do Kolumbie odjela v rámci svého vysokoškolského studia lingvistiky a latinskoamerické literatury. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se rozhodla v jihoamerické zemi natrvalo zůstat. Stala se pak nejvýraznější propagátorkou vzájemných vztahů.

Působí v neziskové organizaci Asocheca, která propaguje v Kolumbii českou kulturu a nabízí pomoc pro jakýkoli typ kontaktu mezi oběma zeměmi. Eliška Krausová má k propagaci české kultury dobré rodinné předpoklady a kontakty - je sestrou herce a moderátora Jana Krause a spisovatele Ivana Krause.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek