Vláda chce radikálně změnit podmínky pro investory

27. 9. 2018 | Zdroj: Úřad vlády ČR

Vláda Andreje Babiše schválila koncem září návrh novely zákona o investičních podmínkách, který má radikálně změnit dosavadní systém veřejné podpory investorům.

Novela zákona o investičních pobídkách v podobě, kterou vláda odsouhlasila, by znamenala zásadní změnu dosavadní orientace poskytování veřejné podpory investorům. Namísto prostého vytváření pracovních míst, jak je nastaven současný zákon, chce výrazně preferovat náročnější investiční akce s vyšší přidanou hodnotou, které budou mít ambici zvýšit inovativní potenciál české ekonomiky.

Ministři se shodli, že stávající systém, který byl uzákoněn v roce 2000 v době relativně vysoké nezaměstnanosti, je v současnosti přežitý a málo flexibilní, protože neumožňuje vládě operativně měnit podmínky poskytování podpory podle aktuální ekonomické situace státu. Proto má být v zákoně zavedena dodatečná vstupní podmínka pro získání investiční pobídky, kterou stanoví svým nařízením přímo vláda.

Kabinet navrhl, aby se buď jednalo o investiční akce v technologickém centru či v centru strategických služeb, případně bude muset žadatel zajistit u minimálně 80 procent zaměstnanců příjem ve výši průměrné mzdy v regionu. Firma má současně mít alespoň desetiprocentní podíl vysokoškolsky vzdělaných, nebo alespoň dvouprocentní podíl výzkumných a vývojových pracovníků. Systém investičních pobídek by měl být dostupnější pro malé a střední podnikatele.

„Podle mého názoru jsme měli systém investičních pobídek přehodnotit už dávno. Bohužel to Ministerstvo průmyslu předložilo až teď. Je třeba říci, že od vzniku investičních pobídek, tedy od roku 2001, jsme poskytli daňovou výhodu ve výši 56 miliard. Ten zákon je koncipován v podstatě jako automat, takže se stávalo, že vláda ani nevěděla, že v rámci zákona poskytujeme pobídky, protože se to odehrávalo na úrovni Czech Investu nebo úředníků. Takže kromě zmíněných 56 miliard tu máme další požadavky za asi 6,5 miliardy. Myslíme si, že naše ekonomika se nachází v situaci, kdy skutečně není potřeba motivovat všechny, ale jen vybrané investory a je velice důležité i pečlivě zvažovat, jakým způsobem,“ zdůvodnil navržené změny premiér Andrej Babiš.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek