Vládní otřes ve Švédsku: Dva noví ministři

29. 10. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: SE - Švédsko
  • Datum zveřejnění: 29.10.2019

Ministerský předseda Stefan Löfven oznámil jména na dva ministerské posty po náhlém odchodu ministra sociálních věcí. 

Sociální demokrat Ardalan Shekarabi se přesunul z postu ministra pro veřejnou správu, aby se stal novým ministrem sociálních věcí. „Jedním z jeho primárních úkolů bude tvrdá práce pro naše penzisty,“ oznámil premiér na tiskové konferenci při uvedení nového ministra do úřadu. Stávající ministryně sociálních věcí Annika Strandhällová oznámila svůj odchod v pondělí v důsledku smrti manžela. 

Shekarabi se narodil v Manchesteru v roce 1978, ale vyrostl v Iránu. Jeho rodina uprchla do Švédska roku 1989, původně však byla jejich žádost o azyl odmítnuta. Po nějaké době života v utajení tady nakonec rodina získala azyl o dva roky později. Lena Micková, která dříve stála v čele Asociace místních úřadů v regionech nahradila Shekarabiho na postu ministra pro veřejnou správu. Micková se narodila v Umeå, ale dlouhou dobu žila v Linköpingu, kde zastávala úřad zástupce starosty. 

Výměny ministrů ve švédských vládách nejsou příliš časté. Švédská ekonomika je zvyklá na stabilní podnikatelské prostředí, včetně právních a zvyklostních jistot, a ani korupce zde není příliš rozšířená. 

Stabilita prostředí je též jedním z důvodů, proč se na místním trhu rádi etablují firmy ze zahraničí, včetně těch českých. Kancelář CzechTrade ve Stockholmu s působností pro celou Skandinávii je připravena pomoc všem českým podnikatelům, kteří mají zájem o export svých výrobků či o expanzi formou investic do Skandinávie. 

Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm.
Zdroj: thelocal.se

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: