Vodohospodářský sektor skýtá v Itálii další příležitosti pro české společnosti

16. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Vodohospodářský sektor skýtá v Itálii další příležitosti pro české společnosti Sektor vodohospodářství je v rámci příležitostí pro české firmy na italském trhu nadále významný. V rámci podpory obchodních vztahů českých a italských firem působících v tomto sektoru uspořádalo velvyslanectví ČR, společně s CzechTradem v letech 2015 a 2016 sektorově zaměřené prezentace českých firem v Římě a v Miláně.

Itálie se dlouhodobě potýká se suchem, tradičně se potýká s úniky vody z potrubí a čelí dlouhodobě neřešeným problémům se zastaralou a podinvestovanou vodovodní infrastrukturou, které si žádají nové prostředky, jež hodlá italská vláda na řešení problémů vynaložit. V rámci tendrů mohou zájemci usilovat o zapojení se do obnovy infrastruktury jak v oblasti rozvodů vody, tak nakládání s odpadními vodami.

V rámci spolupráce s italskými subjekty spatřuje Velvyslanectví ČR velký potenciál pro české společnosti působící v daném sektoru (obnova vodovodů, kanalizace, odpadní vody) a doporučuje zvážit možnosti zapojení se do průběžně vypisovaných tendrů, z nichž níže nabízí několik aktuálních podle jednotlivých italských regionů (velké italské vodohospodářské společnosti rovněž vypisují vlastní tendry).

Dle informací Blue Book Utilitalia (sdružení agentur působících v sektorech vodohospodářství, životního prostředí, elektrické energie a plynu) dochází ke ztrátám vody z vodovodních potrubí až do výše 40 %. Pro zlepšení efektivity a distribuce by bylo zapotřebí zajistit investice v objemu až 80 EUR na obyvatele ročně (nyní je to pouhých 34 EUR). Patrné jsou přitom rozdíly mezi severem země, kde dochází ke třetinovým ztrátám vody ve vodovodní infrastruktuře, zatímco ve střední a jižní Itálii se má jednat až o téměř polovinu – 46 %.

Rovněž stáří potrubí je alarmující, neboť 60 % rozvodů má více než 30 let, dalších čtvrtina pak více než 50 let. Dle mediálních zpráv probíhá obnova vodovodní infrastruktury pomalu, takže při zachování jejího současného tempa by obnova vodovodního potrubí zabrala více než dvě stě let.

Nedostatek prostředků k investicím lze dle Utiliatia řešit zvýšením sazeb, které jsou v Itálii stále nižší než ve zbytku Evropy (kubický metr stojí v Berlíně a Paříži 6,03 EUR v Římě pak 1,35–3,91 EUR), přestože došlo v uplynulých letech k jejich navýšení. V Itálii převažují soukromé vodohospodářské společnosti, přestože existují veřejné společnosti jako například l’Acquedotto Pugliese (která obsluhuje asi 7 % obyvatel).

Největší část trhu zaujímá čtveřice společností – Acea, Hera, Iren a A2a – které obsluhují přibližně 15 milionů Italů. Výše zmíněné společnosti jsou současně aktivní v dalších oblastech, jako je (vodní) energetika či nakládání s odpadními vodami a odpady. Právě v této záležitosti – nakládání s městskými odpadními vodami – týkající se měst s více než 15 000 obyvatel čelí Itálie v posledním období i žalobám unijních institucí a čelí vysokým sankcím.

Příklady tendrů:

Za úplatu je možné se přihlásit na Telemat, kde vyhledají tendry podle sektorů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Římě (Itálie). Autoři: Jiří Jílek, ekonomický rada, Barbora Lišková, stážistka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek