Výjimky pro EET. Mají se týkat nejmenších, ministerstvo zvažuje tři varianty

18. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ústavní soud nedávno zrušil část zákona o EET a odložil třetí a čtvrtou fázi na neurčito. Ministerstvo financí narychlo připravuje novelu normy. Ministryně Alena Schillerová před jednáním s podnikatelskými svazy připouští, že by se elektronická evidence nemusela týkat podnikatelů s nízkými příjmy.

Novelu zákona chce vláda projednat do konce února. Zákon budou následně schvalovat poslanci, senátoři a podepisovat prezident.

Pokud novela hladce projde (což v tuto chvíli není jasné), vstoupí v platnost zhruba v polovině roku. Do té doby by měl být znám i nový „jízdní řád“ elektronické evidence tržeb – tedy datum, kdy budou odstartovány třetí respektive čtvrtá fáze.

„Samozřejmě zohledníme ty výjimky, které byly v posledním nařízení vlády. Jinými slovy je přesuneme do zákonné normy. Osvobozeni od EET by měli být nevidomí. V legislativním plánu máme i další výjimky, které se týkají telefonních karet, některých typů hazardních her, či prodeje letenek v zahraničí. Prodává-li například ČSA letenky v Singapuru, bylo by technicky prakticky neproveditelné tento prodej evidovat,“ sdělila v Otázkách Václava Moravce v České televizi ministryně financí Alena Schillerová.

Výjimku z EET dosud měli i prodejci kaprů. Ti se ale zřejmě dočkají zklamání. „Musíme se pobavit o prodejcích sladkovodních ryb. Tehdy šlo o politické rozhodnutí vlády a je otázkou, jaký má jejich vyjmutí vůbec smysl,“ doplnila Schillerová.

Změny v EET: O čem rozhodl Ústavní soud?

Zástupci podnikatelů považují za klíčové především to, aby byly z EET vyjmuti drobní podnikatelé a živnostníci s nízkými příjmy. A vláda jim zřejmě vyjde vstříc.

„To je skutečně zásadní důvod, proč jsem svolala debatu s podnikatelskými svazy. Ti nejmenší, kteří neplatí žádné nebo jen velmi nízké daně, logicky volají po tom, aby byly této povinnosti ušetřeni,“ připouští Schillerová.

Na stole jsou tři varianty, prozradila zároveň ministryně. První řešení, které preferuje nejen ona, ale i premiér Andrej Babiš, znamená osvobození od EET pro podnikatele, kteří mají roční obrat do 250 či 500 tisíc a zároveň využívají paušální daň. Více o tom, co je paušální daň a kdo na ni má nárok čtěte v článku Daňový balík: Více podnikatelů dosáhne na paušální daň.

„Ve výši hranice obratu se zatím s panem premiérem neshodujeme. On říká 500 tisíc, já se stále – s ohledem na možnosti finanční správy – kloním k limitu 250 tisíc korun,“ prozrazuje ministryně.

Další informace o EET najdete ve speciálu Elektronická evidence tržeb (EET) na Businessinfo.cz

Papírová evidence jako v Chorvatsku?

Šéfka rezortu financí popsala i další dvě cesty, kterými se mohou autoři novely ubírat: „Druhá varianta, které jsem ale osobně nejméně nakloněna, je ta s ničím výjimky neprovazovat a stanovit určitou výši ročního příjmu, do které by podnikatelé EET využívat nemuseli. Třetí varianta platí v Chorvatsku – ti nejmenší nemusejí vést evidenci elektronicky ale jen ve formě papírové. I tu chceme se zástupci podnikatelské veřejnosti diskutovat.“

Daňový expert a jeden ze zakladatelů Unie daňových poplatníků ČR David Hubal v debatě opatrně pochválil vládu za ochotu k ústupkům, celý zákon o EET ale považuje za špatný: „V rámci toho špatného to uděláme méně špatně? Za to je tedy potřeba ministerstvu pogratulovat. Ve tváři živnostníků ale stále vidím hořké slzy, protože toto opatření je represivní a plošné. A nenarovnává – jak to tvrdí vláda – podnikatelské prostředí. Zejména ti malí, kteří musejí nést náklady spojené s tímto opatřením, jsou proti velkým v obrovské nevýhodě. Srovnejte si například, co znamenají náklady na EET pro řetězec obchodů a na druhé straně pro babičku, která má hostinec na vesnici,“ uvádí Hubal.

Ačkoli se ministerstvo chlubí tím, že dopady EET na malé podnikatele byly minimální, podnikatelské svazy tvrdí, že jsme kvůli evidenci tržeb přišli o tři tisíce provozoven, připomněl ještě daňový poradce.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek