Výrazný růst finského importu vytváří příležitosti i pro české firmy

20. 2. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Výrazný růst finského importu vytváří příležitosti i pro české firmy Růst finského hrubého domácího produktu v posledních dvou letech a výrazně se zvyšující hodnoty dovozů u řady komodit vytváří příznivé příležitosti pro české exportéry ke vstupu na finský trh.

Finská ekonomika se po cca desetiletí recese dočkala v letech 2016 a 2017 růstu HDP, přičemž tento pozitivní trend by měl pokračovat i v následujících letech. Zatímco v roce 2016 došlo ke zvýšení o 1,9 %, v loňském roce, dle předběžných údajů, HDP vzrostl již o 3,1 %. Dle analýz MMF by měl růst HDP pokračovat i v následujících letech, byť mírnějším tempem.

Zlepšenou ekonomickou situaci ve Finsku nedokumentuje pouze rostoucí HDP, nýbrž i pokles míry nezaměstnanosti, jež v minulých letech přesáhla hranici 10 %. V roce 2017 se však její hodnota snížila na 8,7 % a očekává se, že by měla nadále klesat až k 8% hranici v roce 2020.

Pozitivní trendy ve vývoji finské ekonomiky se promítly i do oblasti zahraničního obchodu. Pro české exportéry může být zajímavou informací, že v roce 2017, kromě exportů, významně vzrostla i hodnota importů, a to o 13 % (na 62 mld. EUR) v porovnání s předchozím rokem.

Z hlediska českého vývozního potenciálu lze zmínit některé komodity, jejichž nárůst dovozů patřil v roce 2017 mezi nejvyšší – dopravní prostředky (o 21 %), železo a ocel (o 90 %), neželezné kovy (o 37 %), kovoobráběcí stroje (o 24 %), stroje na výrobu energie (o 14 %), organické i neorganické chemikálie (o 27 %), nábytek (o 16 %) či tabákové výrobky (o 30 %).

Z teritoriálního hlediska vzrostly v roce 2017 finské dovozy ze zemí EU o 10 %, přičemž z ČR o více než 13 % (a podle finských statistik dokonce o plných 21 %). 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Helsinkách (Finsko). Autor: Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek