Výsledky soutěže Město pro byznys 2015

28. 4. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Výsledky soutěže Město pro byznys 2015 Nízká nezaměstnanost, vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů a velmi dobré hospodaření radnice To jsou hlavní důvody, které charakterizuji nejlepší města pro podnikatele v České republice. První byl Humpolec, druhá skončila Dobruška a bronz bere loňský vítěz, Nová Paka.

Výsledky 8. ročníku soutěže Město pro byznys 2015, které se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy.

Celkové pořadí Top 10 – Město pro byznys 2015

  • 1. Humpolec
  • 2. Dobruška
  • 3. Nová Paka
  • 4. Pardubice
  • 5. Litovel
  • 6. Pelhřimov
  • 7. Třinec
  • 8. Šumperk
  • 9. Nové Město nad Metují
  • 10. Pacov


Humpolec je dlouhodobě nejlepším místem pro podnikání. Dokazují to jeho pravidelná vítězství v rámci kraje a velmi dobře si vede každoročně také v celorepublikovém srovnání. Vítězem se stal v roce 2008, 2013 a také v roce 2015 Za zmínku jistě stojí také čtyři druhá místa. Humpolecká radnice i nadále pokračuje v nastaveném trendu a podnikatelům dopřává ty nejlepší podmínky. K pozitivům tradičně patří vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů (3. místo v ČR).

Druhá Dobruška zlepšila podmínky pro podnikání a stejně jako v krajském srovnání potvrdila, že jde podnikatelům naproti. Pozitivní je hlavně to, že Dobruška dosáhla velmi dobrých výsledků jak v kritériích spadajících do oblasti Podnikatelského prostředí, kde jí patří 3. místo v republice, tak v kritériích z oblasti Přístup veřejné správy, kde se zařadila na místo 5. Dobré umístění podtrhují především příznivé ceny stavebních pozemků a nízká dlouhodobá nezaměstnanost (6. místo v ČR). Velmi dobře si Dobruška vede také v kritériích kapitálových výdajů, výdajích na dluhovou službu a v ukazateli iRatingu (7.místo v ČR). V neposlední řadě má Dobruška velký rozsah úředních hodin a úspěch slavila i v testu elektronické komunikace.

„Naší hlavní devízou jsou kvalitní zaměstnanci. Máme jich na úřadě 150 a nad nimi je naše paní tajemnice, která je všechny skvěle vede. Snažíme se aby radnice fungovala jako jeden celek a všem občanům, tedy i podnikatelům poskytovala ty nejlepší podmínky a dokázala ji pokud možno kdykoli se vším pomoci,“ uvedl starosta Petr Lžičař.

Nová Paka, která loni žebříčku kralovala, skončila letos třetí. Sestup z nejvyšší příčky však nutně neznamená, že se podnikatelům v Nové Pace nedaří. Vysoký iRating, velký objem čerpaných dotací z Evropské unie a velmi rychlé zvyšování počtu podnikatelů a firem. Nová Paka uspěla především v oblasti Přístupu veřejné správy, kde skončila na 8. místě v rámci všech hodnocených měst. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo ze vstupného patří v rámci České republiky k těm příznivějším a také daň z nemovitosti pro podnikatele nastavila radnice na nejnižší možnou úroveň. 

„Chceme být především místem pro život a od toho se odvíjí také přístup radnice. Snažíme se být otevření a dělat správná rozhodnutí. Jen tak se u nás bude nejen dobře podnikat, ale především dobře žít,“ uvedl starosta Josef Cogan.

Nejlepší města bodují nízkou nezaměstnaností a dobrým hospodařením

Nejlépe hodnocená města se celkově od ostatních odlišují především vyšším podílem velkých zaměstnavatelů, dobrou dostupností k dálniční síti, nižší nezaměstnaností, a to i dlouhodobou nezaměstnaností, vyšším podílem učňů a studentů odborného vzdělávání, dobrým hospodařením radnic vyjádřeným iRatingem společnosti CRIF-CCB, vyšší likviditou a nižšími náklady na dluhovou službu, dále také spíše nižšími cenami vodného a stočného, dobrou e-mailovou komunikací živnostenských odborů a také nižšími místními poplatky.

Města, která se umístila na nejvyšších příčkách, se nijak zásadně neliší od ostatních měst v podílu podnikatelů, v podílu právnických osob, v cenách stavebních pozemků a ve výši získaných EU dotací. Obecně platí, že ve městech, kde je vyšší míra nezaměstnanosti, je také vyšší míra dlouhodobé nezaměstnanosti. S tím dále souvisí také vyšší konkurence na pracovním trhu. 

S atraktivními lokalitami, kde byl zaznamenán přírůstek obyvatel, jsou spojeny také vyšší ceny stavebních pozemků a bytů. Tyto oblasti mají také větší podíly právnických osob. Na druhou stranu nevýhodou těchto lokalit je, že ve třídách je v průměru více žáků než v méně atraktivních městech.

Dále je patrné, že ve městech, která jsou více vzdálena od dálnice, se nachází větší podíl lesů a vodních ploch. Velmi silně spolu korelují také kritéria likvidita a dluhová služba. Tedy čím byla města ohodnocena jako likvidnější, tím nižší mají podíl splátek a úroků vzhledem k provozním příjmům. 

S přijatými dotacemi z fondů EU úzce souvisí výše kapitálových výdajů měst. Příjem EU dotací je podmíněn spolufinancováním dotovaných projektů. Přijaté dotace tak zvyšují investiční výdaje měst, z čehož mají obyvatelé dlouhodobý užitek.

Upravená tisková zpráva soutěže Město pro byznys

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek