Vyšší slevy na děti i úprava paušálů. Změny platí od července

23. 6. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Lidé, kteří mají více než jedno dítě, mohou už nyní počítat s vyššími slevami na dani z příjmů. Slevy na partnera či dítě se zároveň vrací podnikatelům, využívajícím daňové paušály. Změny obsahuje daňový balík z dílny ministerstva financí, který je účinný od 1. července.

Daňový balík opakovaně schválili poslanci, na konci dubna novelu podepsal prezident Miloš Zeman.

Zákon vstoupí v platnost 1. 7. 2017, zaměstnanci s více dětmi se tedy dočkají vyšší výplaty už za první prázdninový měsíc. OSVČ mohou vyšší slevy na děti využít zpětně od počátku letošního roku, a to v ročním zúčtováni nebo v daňovém přiznání.

Novela obsahuje i řadu dalších ustanovení, jejichž podobu se na jaře pokusil změnit Senát. Zástupci horní komory například navrhovali, aby se při prodeji zdaňovaly daní z přidané hodnoty pouze ty pozemky, na kterých stojí stavba. Přiléhající pozemky měly být od DPH osvobozeny.

„Pokud podpoříte senátní návrh, budete pro obcházení daní,“ řekl zákonodárcům před klíčovým hlasováním tehdejší ministr financí Andrej Babiš. Poslanci nakonec Babiše vyslyšeli, ačkoli opoziční ODS a TOP 09 nepodpořily poslaneckou ani senátní verzi. Pravici se nelíbí zejména snížení výdajových paušálů pro živnostníky, které budou moci nově využívat jen drobní podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun.

Přehled změn pro podnikatele od roku 2018 na BusinessInfo.cz

Exministr financí: Nabrali jsme skluz

Daňový balíček byl připraven už na jaře roku 2016 a účinnosti měl původně nabýt k 1. lednu 2017. „Očekávali jsme, že bude schválen ještě během roku 2016. Legislativní proces se ale zbytečně protáhl. Zákon přijímáme mnohem později, než jsme chtěli,“ postěžoval si exministr financí Andrej Babiš.

A co konkrétně novela přináší? Především se opět zvyšují slevy na dvě a více dětí. Bonus pro rodiče dvou potomků narostl o 2400 korun ročně. Z daní z příjmů si tak budou moci odečíst až 19 404 korun ročně. Na třetí a každé další dítě se sleva zvyšuje dokonce o 3600 korun na 24 204 Kč za rok.

Slevu na jedno dítě ve výši 13 404 Kč novela nemění, přesto se o 1800 korun za rok zvýší i tento bonus, a to díky čerstvě přijatému zákonu o státní sociální podpoře.

Další klíčovou novinkou je úprava daňových paušálů, které stále využívají při výpočtu základu daně z příjmů statisíce podnikatelů. Aniž by museli složitě prokazovat, jaké výdaje je možné odečíst, mohou si díky paušálům jedním tahem pera snížit daňový základ – tedy příjmy, ze kterých odvádí do státní kasy daň, a to až o osmdesát procent.

Paušály jen pro ty nejmenší

Výhodu dosud využívali ti, jejichž roční příjmy nepřesáhly dva miliony korun. Jenže nyní se příjmová hranice snížila. OSVČ, vydělávající 1 až 2 miliony korun ročně, tak budou v dalších letech platit vyšší daně, spokojenější budou naopak ti zástupci firem či majitelé živnostenského listu, jejichž příjmy nepřesáhnou milion.

Paušály se navíc nově vztahují i na podnikatele se zaměstnanci či na ty, kteří mají podnikání jako činnost vedlejší – jinými slovy podnikají při zaměstnání. Živnostníkům, kteří je využívají, se navíc vrátila možnost uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

„U této novinky ovšem platí přechodné ustanovení. Podnikatelé si za zdaňovací období 2017 mohou vybrat, zda již využijí novou úpravu, tedy nižší strop pro výdaje a uplatnění slev, nebo budou ještě postupovat stejně jako v roce 2016, tedy využijí vyšší paušální výdaje bez možnosti slev na dani,“ popisuje dańová expertka Blanka Štarmanová.

Podle daňového poradce ze společnosti KODAP Vlastimila Sojky má být tento bonus určen skutečně jen drobným živnostníkům. Proto se mu hranice jednoho milionu korun jeví jako vhodná.

Podrobnosti včetně konkrétních příkladů najdete v textu Změny v paušálech prošly. Pomohou těm nejmenším na BusinessInfo.cz.

O jedné z dalších významných změn, jež novela přináší, čtěte v textu Daňový balík: Víc podnikatelů dosáhne na paušální daň na BusinessInfo.cz

Další změny v daňovém balíčku

  • Vyšší elektronizace platebního styku s úřady - daně, cla, poplatky a jiná peněžitá plnění bude snadnější zaplatit platební kartou. Konkrétní úřad ovšem musí tuto možnost placení poskytnout.
  • Zdanění příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2 500 Kč ročně) srážkovou daní - Poplatník nemusí v případě zanedbatelného příjmu ze závislé činnosti (například členství ve volební komisi) podávat  daňové přiznání
  • Institut nespolehlivé osoby - doplňuje dosavadní institut nespolehlivého plátce. Novinka by měla zabránit tomu, aby se podnikatelské subjekty vyhýbaly označení nespolehlivého plátce tím, že účelově zruší svou registraci plátce a následně ji opět získají. Za nespolehlivou osobu může být označen kdokoli, kdo poruší své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty, ačkoli není plátcem.
  • Rozšíření reverse charge - režim přenesení daňové povinnosti se rozšiřuje na poslední skupinu komodit, u kterých to směrnice EU o DPH výslovně umožňuje. Více informací na webu finanční správy.

 
Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek