Využijete výhodnější paušál, ale bez slev? Letos si můžete vybrat

25. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Podnikatelům se vrátila možnost využít slevy na manželku či děti, pokud uplatňují daňové paušály, zároveň ale ubylo těch, kteří mohou paušální výdaje odečítat od základu v plné výši. Plátci daně z příjmů se mohou letos poprvé a naposledy svobodně rozhodnout. Využijí zákonnou novinku, nebo budou postupovat jako loni?

Většina podnikatelů řeší zásadní otázku: uplatnit u daně z příjmu fyzických osob výdaje paušálem nebo využít daňovou evidenci?

Letos je odpověď složitější z toho důvodu, že k zákonu platí přechodné ustanovení. Ačkoli je novela už několik měsíců účinná, v přiznání, které odevzdáte do 3. dubna respektive 2. července 2018, můžete ještě postupovat podle původní legislativy. Obě varianty mají své plusy i mínusy.

„Podnikatelé si za zdaňovací období 2017 skutečně mohou vybrat, zda již využijí novou úpravu, tedy nižší strop pro výdaje a uplatnění slev, nebo budou ještě postupovat stejně jako v roce 2016 a uplatní vyšší paušální výdaje bez možnosti slev na dani,“ shrnuje daňová expertka Blanka Štarmanová.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Více informací najdete v našem speciálu Daně z příjmů za rok 2017.

Nižší strop = vyšší daň

Podnikatelé uplatňující paušály tedy opět využijí slevy na manželku či děti, zároveň ale ubylo těch, kteří mohou paušální výdaje odečítat od základu v plné výši. Poslanci loni na návrh ministerstva financí rozhodli, že paušály v plné výši uplatní jen drobní živnostníci, jejichž roční příjmy nepřesáhnou milion korun. Dosud byl strop na dvou milionech ročních příjmů.

Novinka se tedy nijak nedotkne OSVČ s malými příjmy. Ti, kdo vydělávají měsíčně přes 100 tisíc korun, už ale musejí zvažovat, kterou variantu zvolí.

Paušál sice půjde využít i pokud máte příjmy nad milion, odečíst jej ale budete moci pouze z částky rovnající se limitu pro jeho uplatnění (tj. právě 1 milionu korun).

Změny v paušálech pro rok 2018

 Podnikatelé, kteří za rok 2017 měli vyšší příjmy, ale zároveň vydělali méně než dva miliony korun, tedy podle nového modelu zaplatí vyšší daně.

Speciálně letos proto doporučujeme podnikatelům konzultaci s daňovým poradcem. Případně si můžete daň podle obou variant spočítat sami na on-line daňové kalkulačce.

Pan Novák je živnostník uplatňující šedesátiprocentní paušál

Příklad 1 - limit dva miliony ročních příjmů bez slev
Podle původní úpravy si mohl pan Novák, který si za rok vydělal 1 500 000 korun odečíst 900 tisíc korun (60 procent z 1,5 milionu). Daňový základ měl tedy 600 tisíc korun a vypočítanou daň (15 procent) ve výši 90 tisíc korun, po odečtení slevy na poplatníka vycházela daň na 65160 korun. Slevy za děti a manželku odečíst nemohl.

Příklad 2 - limit milion ročních příjmů se slevami na děti a manželku
Podle nové legislativy bude mít při stejném příjmu vyšší základ - tedy 900 tisíc korun (protože od 1 500 000 odečte maximálně 60 procent z milionu, což je 600 tisíc). Vypočítaná daň (15 % ze základu bude 135 tisíc korun). Po odečtení slevy na poplatníka mu vyjde 110 160 Kč. Díky roční slevě na jednoho potomka 13 404, na druhé dítě 19 404 korun, a slevě na vyživovanou manželku 24 840 ale za zdaňovací období 2017 zaplatí daň 52512 Kč, tedy výrazně méně než za rok 2016.


Podnikatelům připomínáme, že slevu na manžela/manželku lze využít pouze v případě, že jde o vyživovaného partnera s ročními příjmy do 68 tisíc korun, který s vámi žije ve společné domácnosti (platí například i pro manželku na mateřské). Podrobnosti v paragrafu 35 ba zákona o dani z příjmů.

Paušály se nově vztahují i na podnikatele se zaměstnanci či na ty, kteří mají podnikání jako činnost vedlejší – jinými slovy podnikají při zaměstnání.

Snížení daně vám letos mohou přinést i další legislativní změny. Více si přečtěte v článku Nejdůležitější daňové změny pro rok 2018 na BusinessInfo.cz.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek