Vývozy do Číny rekordní, zájem o byznys projevují čínské podnikatelky

18. 5. 2017 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Naši exportéři dobývají v posledních měsících Čínu s nebývalou intenzitou. Meziročně jsme vykázali za první čtvrtletí nárůst vývozů do nejlidnatější země planety o 34 %, což překračuje míru nárůstu exportu do ostatních destinací více jak pětinásobně.

Novým trendem se začíná stávat expanze čínských podnikatelek. Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) předkládá u příležitosti Česko-čínské obchodní konference analýzu vzájemných obchodních vztahů.

Konference proběhne 18. 5. 2017 v Grandior Hotel Prague, pořadatelem je Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, za podpory Obchodní unie pro východní a střední Evropu. Početná čínská delegace, ve které dominují čínské podnikatelky, probíhá na bázi praktických B2B setkáních.

AMSP ČR současně předkládá nejnovější analýzu vzájemného obchodu mezi českými a čínskými subjekty. Z ní vyplývá, že v prvním čtvrtletí roku 2017 jsme dosáhli naprostého rekordu exportů do Číny. Zatímco do všech zemí rostly naše vývozy v období leden-březen 2017 tempem 6,1 %, tak do Číny byl nárůst exportů 34 %!

Celkový export do Číny za uzavřený kalendářní rok 2016 dosáhl 46 897 milionů korun, což odpovídá růstu 2,8 %. Se započtením reexportů přes Německo jsme přesáhli hranici nepřímých vývozů do Číny již přes 100 miliard korun. Dominantní postavení v našem vývozu do Číny drží stroje a dopravní prostředky, ve kterém exportujeme 62 % našeho celkového vývozu do Číny, následuje průmyslové a spotřební zboží. Z jednotlivých položek to jsou zejména součásti motorových vozidel, obvody, rozvaděče, čerpadla, zdviže, buničina, pneumatiky, hračky, kočárky, tříkolky, telefonní přístroje.

Za první čtvrtletí 2017 roste rovněž import čínských produktů, a to o 3,9 %, čímž se otáčí negativní trend z minulého roku, kdy import produktů z Číny klesnul o 8,2 % a dosáhnul 431 miliard korun. Nejvíce dovážíme stroje a dopravní prostředky (73,8 %), následuje průmyslové a spotřební zboží. Z jednotlivých položek to jsou zejména stroje na automatické zpracování dat, telefonní přístroje, integrované a elektrické obvody, monitory, tiskárny, hračky.

Celkové obchodní saldo mezi ČR a Čínou je záporné a za posledních 5 let se stále zvyšuje. Zatímco v roce 2011 bylo negativní saldo mezi vývozem a dovozem s čínskými partnery ve výši 305 miliard korun, v roce 2016 to bylo již 384 miliard korun.

„Tempo růstu exportu do Číny zatím letos předčilo všechna očekávání. Začíná se projevovat vysoká míra podpory vzájemného obchodu a investic, ale daří se nám i díky výborné kondici našich producentů a exportérů. Zajímavá je i struktura obchodních partnerů, čím dál více se v čínském byznyse začínají prosazovat ženy, které u nás vyhledávají obchodní příležitosti. To je zajímavá šance pro naše podnikavé ženy, jejichž počet v posledních pěti letech roste nebývalým tempem," říká Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.  

„Byly jsme velmi potěšeny zájmem o spolupráci ze strany čínských podnikatelek, které nás oslovily a navštívily v září loňského roku, kdy jsme se domluvily na pokračování našeho jednání a uspořádání první Česko-čínské obchodní konference v květnu 2017 v Praze. Konference se zúčastnilo přes 70 podnikatelek a podnikatelů, kteří diskutovali o dalších možnostech, příležitostech a prohlubování obchodní spolupráce mezi ČR a Čínou. Současně probíhala velmi zajímavá a konkrétní B2B jednání, nejen v oblasti průmyslu a nových technologií, ale také o předání zkušeností v oblasti poskytování sociálních služeb a péče o seniory," dodává Kateřina Haring, prezidentka ČMAPM ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek