Výzkum ve firmách závisí na podpoře státu. Brzdí ho i obavy z kontrol

14. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Výrobce technologií pro silniční dopravu, zlínská společnost Cross, má letos pro Česko a dalších 50 zemí světa, kam vyváží, přichystánu novinku. Jde o nový typ silničních vah, které pracují na technologii optických vláken.

Celý systém bude zabudován v silnici a doplněn branou s kamerami, které automaticky zaznamenají přetížený kamion. Firma mohla novinku oznámit díky investicím do vědy a výzkumu. Právě ty podle velkého průzkumu společnosti Deloitte v Česku nyní rostou.

Cross Zlín má v Česku stovky instalací, včetně výzkumu a vývoje zaměstnává přes 130 lidí a většina její produkce jde do zemí Evropské unie, významnými odbytišti jsou také Blízký východ, Asie a Latinská Amerika. „Našimi nosnými produkty jsou meteorologické stanice, které umožňují monitorovat situaci na silnicích. Dále to jsou chytré řadiče pro řízení provozu na křižovatkách, automatické parkovací systémy nebo dynamické váhy,“ vyjmenovává manažer společnosti Libor Sušil.

Jde o dobrý příklad firmy, která by se bez vlastního výzkumu neobešla. A není sama. Téměř třetina, konkrétně 31 procent firem, na výzkum v loňském roce vynaložila více než 10 procent svých příjmů. To je o jeden procentní bod více než v předchozím roce. Jen 2 procenta společností přitom neinvestovala vůbec. Tady je posun oproti roku 2016 ještě patrnější, tehdy šlo o 11 procent.

Důležité je ale také říci, že výzkum ve firmách žije na dotacích. Podobně jako v předchozích letech se ukázalo, že při rozhodování o investicích do výzkumu a vývoje firmy přikládají největší váhu vedle dostupnosti kvalifikovaných pracovníků (66 procent) právě možnosti využít více druhů podpor, tedy kombinaci dotací, pobídek či daňových odpočtů (58 procent).

Stejně tak se ukazuje, jak jsou dotace rizikové. „Už více než polovina společností vidí největší problém v nejistém posuzovávání dotací nebo daňových odpočtů finančními či jinými kontrolními orgány. Tento závěr je letos ještě markantnější v porovnání s průzkumy z předchozích let,“ říká Luděk Hanáček, partner v oddělení daní Deloitte.

Procento firem, které mají z úspěchu svých žádostí obavy, je poměrně vysokých 59 procent. Číslo v sobě zahrnuje i strach z toho, na co se zaměří dotační kontroly. Klíčovou roli ve výzkumu, a to přes 80 procent, pak hraje spolupráce s vysokými školami, zejména veřejnými.

Česko ale v investicích do výzkumu stále zaostává za Evropou. Nedávný průzkum společnosti Google se zaměřil na hlavní město a ukázal, že v roce 2016 v Praze podniky v této oblasti investovaly 11,4 miliardy korun, což je 89 procent evropského průměru.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: Petr Weikert

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek