Vzdělávací veletrh na Kypru potvrdil zájem o placené programy na českých univerzitách

28. 2. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Vzdělávací veletrh na Kypru potvrdil zájem o placené programy na českých univerzitách Národní expozici na veletrhu EDUFAIR 2018, která vznikla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie, navštívily během víkendu 23.-25. února 2018 stovky hostů. Potvrdili stále rostoucí zájem o cizojazyčné placené programy pro zahraniční studenty, které dnes představují významnou položku v exportu služeb.

V hlavním městě Nikósii se uskutečnil ve dnech 23.–25. února 2018 vzdělávací veletrh „Cyprus International Education and Career Exhibition“, který je největší akcí tohoto druhu v zemi a navštěvuje ho přes 10 tisíc lidí. Na veletrhu se představilo několik set zahraničních univerzit, které nabízejí cizojazyčné programy pro kyperské studenty, kteří díky dobré znalosti angličtiny jezdí tradičně studovat do zahraničí.

České vysoké školství má v zemi dobrou reputaci již od 70. let a vyhledávané je hlavně studium lékařství a veterinární medicíny. V Česku dnes studuje na veřejných vysokých školách téměř 200 kyperských studentů, přes 90 % z nich absolvuje placené programy v angličtině a toto číslo dlouhodobě roste.

České velvyslanectví na Kypru zorganizovalo ve spolupráci s etablovanými místními agenturami J. Afxentiou Educational Advisors a Czech Universities společnou národní expozici, která pomohla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie oslovit větší okruh zájemců, než tomu bylo v minulosti.

V rámci stánku ČR byly propagovány zejména programy v oblasti medicíny, veterinární medicíny, fyzioterapie a farmacie (UK v Praze, MU Brno, UP Olomouc, VFU Brno ad.). Paralelně s tím poskytoval zástupce velvyslanectví informace zájemcům o studium dalších oborů i obecné poradenství ke studiu v České republice.

Během tří dnů konání veletrhu se uskutečnilo více než 100 individuálních konzultací, což je proti minulým ročníkům nárůst o desítky procent. Expozice se aktivně zúčastnila rovněž zástupkyně VFU Brno a někteří bývalí absolventi českých VŠ z řad kyperských studentů. Národní expozice se rozsahem a úrovní vyrovnala tradičním západoevropským studijním destinacím a prokázala, že do propagace placených studijních programů pro zahraniční studenty se vyplatí na Kypru investovat jako do perspektivní oblasti vývozu služeb.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nikósii (Kypr). Autor: Martin Kubeček, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek