Zákaz kouření prý počet živností v pohostinství negativně neovlivnil

17. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V roce 2017 ubylo v pohostinství jen necelých 1000 živností, což je nejméně za posledních pět let. Zavedení EET, které se mírně projevilo o rok dříve, ani zákaz kouření v restauracích tak podle zjištění CRIF CzechCredit Bureau neměly na provozovatele hostinců vliv.

V roce 2017 bylo v pohostinství založeno nebo obnoveno celkem 16 420 živnostenských oprávnění, 17 373 hostinských své podnikání ukončilo nebo přerušilo. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Počet nově založených živností se přesto oproti roku 2016 meziročně snížil o 14 procent, přerušenou činnost naopak obnovilo o osm procent podnikatelů více než předloni. Definitivně ukončených živností bylo v roce 2017 o 16 procent méně než o rok dříve a ještě menší počet živnostníků svou činnost přerušil.

Výkyv z roku 2016 se neopakoval

„Situace v pohostinství se v uplynulém roce stabilizovala a podnikatelská aktivita měřená počtem zakládaných a ukončovaných živností se po výkyvu z konce roku 2016 opět snížila. Ve sledovaném období se nepotvrdily obavy z toho, že by zákaz kouření negativně ovlivnil počet aktivních živnostenských oprávění v pohostinství,“ říká vedoucí datového oddělení analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Jan Cikler.

Nejvíce živností ubylo v pohostinství v roce 2017 hned v lednu, kdy bylo zrušeno nebo přerušeno o 1 310 živností více, než kolik jich nově vzniklo nebo bylo obnoveno. Naopak nejvíce živností (výrazně přes tisíc) přibylo na samém konci roku – v posledním měsíci 2017.

„I když přírůstek o tisíc a více živností je velmi výjimečný, stále se jedná o přirozený cyklus, za kterým stojí především přerušené a obnovené živnosti. Podnikatelé, kteří se rozhodnou svoji činnost ukončit, si živnostenské oprávnění pouze přeruší, ale nezruší ho úplně. K podnikání v oboru se přitom často následně vrátí a svoji živnost opět obnoví,“ vysvětluje Jan Cikler.

Z 1 333 živností, které byly znovu obnoveny v prosinci roku 2017, jich bylo zdaleka nejvíce přerušeno právě před rokem. Celkem 191 obnovených živností bylo přerušeno v prosinci 2016 a 144 živností bylo přerušeno v lednu 2017. Na další měsíce přitom připadají maximálně desítky obnovených živností.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek