Zaměstnanci nepracují kvůli nemoci šestnáckrát častěji než OSVČ

7. 4. 2017 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Zatímco počet pracovních neschopností v posledních letech výrazně přibývá u zaměstnanců, osoby samostatně výdělečně činné jsou naopak nemocné čím dál méně. Z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) vyplývá, že je mezi oběma skupinami propastný rozdíl.

Jinými slovy: Jeden zaměstnanec vykazuje šestnáctinásobně vyšší počet případů pracovní neschopnosti než OSVČ. V roce 2010 to byl přitom pouhý šestinásobek případů. Zmíněná analýza ukazuje, že zatímco u zaměstnanců roste tendence zvyšovat počet pracovních neschopností, u živnostníků od roku 2009 naopak klesl jejich počet na třetinu.

Zároveň trvale ubývá živnostníků, kteří si nemocenské pojištění platí. Zatímco v roce 2006 si jej hradilo patnáct procent z nich, aktuálně je to jen devět procent OSVČ.

Počet pracovních neschopností u lidí, kteří podnikají nebo mají živnost, průběžně klesá. V roce 2009 připadalo na jednu OSVČ 0,06 neschopností, v roce 2015 pak pouze 0,02 pracovních neschopností. Počet neschopenek u zaměstnanců naopak průběžně roste. V roce 2009 bylo na jednoho zaměstnance vykázáno 0,33 pracovních neschopností, v roce 2015 už počet neschopenek na jednoho narostl na 0,38.

Průměrné trvání jednoho případu pracovní neschopnosti u zaměstnance za poslední sledované období bylo 41,5 dní. OSVČ nepracovaly z důvodu nemoci déle, a to průměrně 101,9 dní. I to dokazuje, že podnikatelé zůstávají doma ze závažnějších důvodů.

„Není týdne, aby někdo nenapadal živnostníky kvůli tomu, jakým způsobem využívají sociální systém na úkor ostatních. Jednoduchým porovnáním jsme prokázali, že tomu tak není. Z analýzy je zřejmé, že podnikatelé počet pracovních neschopností systematicky snižují, zatímco zaměstnanci jejich počet zvyšují. Nepřísluší mi komentovat, jestli je vykázaná nemocnost u zaměstnanců skutečná, ale zcela jednoznačně lze tvrdit, že osoby samostatně výdělečně činné sociální systém nezatěžují v takové míře jako zaměstnanci,“ doplňuje předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek