Zbrojovka z Moravy zaujala americké lovce i federály

5. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Podnik z Uherského Brodu dováží do USA stále více zbraní, od roku 2005 vlastní značku Dan Wesson. Letos chce zaujmout projekty pro federální ozbrojené složky. „Je tam podmínka, že fabrika musí minimálně 51 procent dané zbraně vyrábět na americkém území. Připravujeme proto projekt, kdy by se naše pistole, útočné pušky a samopaly vyráběly pod naší hlavičkou v USA,“ říká dlouholetý generální ředitel podniku Lubomír Kovařík.

Vaší továrně se říkávalo „jednomílová“, mimo jiné proto, že už nemá v Uherském Brodě kam růst. Jak jste na tom nyní?
Označení „jednomílová“ odkazovalo na délku hlavního areál naší společnosti na jihozápadním okraji města Uherský Brod, která pro podnik představovala omezení v dobách starších technologií. Dnes jsme v tomto ohledu úplně jinde. Zejména v posledních deseti letech jsme radikálně zmodernizovali naše výrobní zařízení, nejnovější multifunkční CNC soustružnicko-frézovací centra a robotická hnízda zabírají poměrně malou plochu, a přitom jsme díky nim zásadním způsobem zvýšili výrobní kapacitu při současném posunu na podstatně vyšší úroveň kvality.

Co vyrábíte a kde?
Zbraně pro ozbrojené složky, pro sportovce a lovce a pro sebeobranu. V dceřiné firmě v Brně produkujeme lovecké a sportovní zbraně. V roce 2014 jsme otevřeli v Novákách v Trenčínském kraji společný podnik CZ-Slovensko, který vyrábí některé komponenty našich zbraní. Kromě toho jsme v reakci na stále častější požadavky našich zahraničních zákazníků rozběhli hned několik projektů tzv. technologického transferu, při němž se výroba a montáž částečně přesouvají do státu, který pak zbraně kupuje. Takto postupujeme například při dodávkách pistolí do Peru, kde je naším partnerem státní společnost, která hotové zbraně nabízí místním ozbrojeným složkám. Obdobný model rozjíždíme i v Egyptě, kde se však jedná nejenom o pistole, ale i o útočné pušky.

Daří se pořád dovoz českých výrobků?
Ne tak docela. V únoru 2005 jsme prostřednictvím dceřiné společnosti CZ-USA získali stoprocentní kontrolu nad známým americkým výrobcem krátkých palných zbraní společností Dan Wesson. Tu mimochodem v roce 1968 zřídil pravnuk spoluzakladatele slavné americké zbrojovky Smith & Wesson. Nákup se týkal jak samotné značky, tak kompletních výrobních kapacit a hmotného majetku.

Za období od vstupu do Dan Wesson jsme posílili prestiž této značky a postupně se daří zvyšovat prodeje této americké akvizice. K tomu je třeba připočítat ladičské aktivity společnosti CZ-USA, která zbraně CZ různým způsobem upravuje, a nejnověji také výrobně-montážní kooperaci při dodávkách samonabíjecích modelů SCORPION EVO 3 a CZ 805 BREN.

Jak dlouho trvaly úvahy vstoupit na americký trh a kolik času zabralo zřízení tamní pobočky?
Česká zbrojovka se ve Spojených státech snažila prosadit už před rokem 1989, dovoz palných zbraní z východního bloku, což ale zásad- ním způsobem omezoval americký zákon z roku 1968. Toto embargo se podařilo zrušit až na jaře 1991. Vzápětí začala první etapa našeho průniku na trh USA.

Nejprve se vyzkoušela spolupráce s vybranou americkou obchodní firmou, které byla na určitou dobu svěřena do role výhradního dovozce zbraní CZ s úkolem pokrýt území celých USA. Výsledky ale zaostávaly za očekáváním, a tak se Česká zbrojovka a.s. v roce 1996 po vzoru jiných významných evropských zbrojních výrobců rozhodla založit přímo ve Spojených státech vlastní dceřinou společnost. Začátky CZ-USA nebyly jednoduché. Hledalo se vhodné sídlo, schopný management, správná strategie. Zhruba po roce se však podařilo nastavit správný kurz a naše „dcera“ začala generovat stále zajímavější zisky.

V čem Amerika předčila a naopak zklamala vaše očekávání?
V době, kdy jsem do čela České zbrojovky a.s. nastoupil, už byla CZ-USA dávno stabilizovaná a v jejím čele stáli lidé, kteří velmi dobře věděli, co dělají. Rezervy dlouhodobě vnímám asi jen v tom, že se nám dosud nepodařilo výrazněji prosadit v segmentu ozbrojených složek. Ale na tom právě intenzivně pracujeme. Co mě příjemně překvapilo, bylo třeba velmi dobré přijetí výhradně samonabíjecí verze našeho samopalu CZ SCORPION EVO 3, která se ve své kategorii stala bestsellerem. Aktuálně ve Spojených státech zaznamenáváme skvělé ohlasy na naši horkou novinku, pistoli CZ P-10 C. To potěší.Foto Lubomíra Kovaříka

Kdo jsou tamní hlavní odběratelé?
Drtivá většina zbraní, které do USA vyvážíme, je zatím určena pro civilní trh, pro lovce, myslivce, hobby a pro osobní ochranu. Letos rozjíždíme dva projekty, které by měly vést k tomu, že budeme schopni nabídnout naše zbraně  federálním ozbrojeným složkám. Je tam podmínka, že fabrika musí minimálně 51 procent dané zbraně vyrábět na americkém území. Proto s našimi experty připravujeme projekt, kdy by se naše pistole, útočné pušky a samopaly vyráběly pod naší hlavičkou v USA.

V Česku má zbrojní průkaz na 300 tisíc lidí a platí u nás legislativa, které je svou kombinací přísnosti a vstřícnosti vůči zákonům dbalým občanům mnohými považována za jednu z nejlepších na světě. Nicméně Evropský parlament chce držení zbraní v EU včetně ČR omezit. Můžete se k tomu vyjádřit?
Vývoj kolem směrnice, proti níž se postavila česká vláda i obě komory našeho parlamentu, pozorně sledujeme. Je jasné, že omezení obsažená ve směrnici se budou týkat i našich zbraní. Výhodou naší společnosti je velká šíře sortimentu loveckých a sportovních zbraní. Takže pokud by došlo na nejhorší, maximálně bychom posílili výrobu neembargovaných zbraní a zároveň bychom hledali jiné možnosti využití našich výrobních kapacit.

Jednoduché by to ovšem nebylo. Osobně tuto směrnici vnímám jako bezúčelnou a dokonce nebezpečnou. Jejím cílem má být snížení hrozby teroristických útoků, jenže směrnice neřeší hlavní problém v podobě nelegálního dovozu zbraní a namísto toho jen naprosto nesmyslně omezuje bezúhonné držitele zbrojních průkazů.

Lubomír Kovařík (46)

Oficiálně převzal řízení společnosti v červnu 2006. Přišel ze společnosti Mavel, kde zastával pozici Chief Executive Office. Má za sebou bohatou manažerskou praxi a více než desetileté zkušenosti z řídících pozic. Předtím působil jako generální ředitel ve společnostech ELTODO EG a také ve firmě ŠKODA PRAHA,. Svou profesní kariéru však začínal jako pilot vojenských nadzvukových a dopravních letounů. Vystudoval Vojenskou vysokou leteckou školu, dále absolvoval řadu odborných školení a v roce 2000 získal titul MBA na Masarykově ústavu ČVUT. Hovoří anglicky a německy.


Převzato z deníku E15.cz. Autor článku: Igor Záruba. Fotografie poskytnuta Českou zbrojovkou.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek