Zelená střecha i jezírka na sídlišti. Oceňte projekty řešící klimatickou změnu

28. 8. 2019 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Chytré projekty reagují na klimatickou změnu a nabízejí řešení ekologických problémů včetně nedostatku vody v krajině. Veřejnost je může ocenit v rámci prvního ročníku soutěže Adapterra Awards. Hlasujte pro svého favorita.

Původně nevyužívané sportovní hřiště v blízkosti lesoparku a základní školy v ostravské Porubě se letos proměnilo v komunitní centrum Všichni spolu. Multifunkční prostor nabízí množství vzdělávacích a volnočasových aktivit pro lidi z širokého okolí, kteří zde mohou cvičit, hrát si nebo zahradničit.

Projektanti při plánování budovy mysleli i na klimatické změny. Celý areál odpovědně nakládá s dešťovou vodou, a to pomocí propustných zpevněných ploch na sportovištích. Vegetace na plochých střechách zase chrání budovu před přehříváním.

Dešťová voda se kromě toho hromadí v retenční nádrži, odkud postupně odtéká do nedalekého potoka, případně je odváděna na travnaté plochy. V areálu navíc vznikla smyslová zahrada s trvalkami, bylinami, ovocnými stromy nebo keři.

Právě na podobné chytře řešené projekty upozorňuje první ročník soutěže Adapterra Awards. Veřejnosti nabízí ucelený přehled těch nejzajímavějších opatření, reagujích na klimatickou změnu. Ostravské komunitní centrum je pak jedním ze finálových projektů v kategorii Zastavěná území.

Brněnská sídlištní oáza

Další zajímavý finálový projekt z městského prostředí se nachází v Brně, konkrétně v městské části Nový Lískovec. Ještě před pár lety byl uprostřed tamního sídliště opuštěný pozemek, kde čas od času vznikla černá skládka.

Vedení novolískovecké radnice se rozhodlo, že namísto dalšího bytového domu na volném prostranství vybuduje rekreační zázemí pro místní obyvatele. Středobodem celé lokality se pak stal park s jezírkem, do něhož je svedena dešťová voda ze střech okolních paneláků.

Další projekty

Na šetrnější nakládání s vodou mysleli i v dalším finálovém projektu z Uherského Brodu. Se suchem a bleskovými povodněmi si dovede poradit revitalizovaná řeka Nivnička a obnovený Mlýnský náhon.

Vyprahlá zemědělská krajina se díky tomu zazelenila a stala se vítanou rekreační destinací pro obyvatele města.

O vítězství v soutěži se uchází nová podoba řeky Moravy na jižním okraji Olomouce. Státní podnik Povodí Moravy spolu s vedením města se rozhodl při stavbě protipovodňových opatření mnohem více zpřístupnit krajinu v okolí řeky místním obyvatelům a revitalizovat říční krajinu. Pozitivní efekt se záhy dostavil – v řece se začalo přirozeně rozmnožovat více než 10 druhů ryb, objevili se dokonce i raci a škeble, tedy druhy obzvláště citlivé na čistotu a kvalitu prostředí.

Mezi další projekty patří Dům s mokřadní střechou v Praze, živá výrobní hala firmy LIKO-S, zelená hala Železný, či ptačí park Josefovské louky. Seznam všech projektů najdete na stránkách Adapterra Awards.

O tom, které z vyjmenovaných opatření nakonec stane na stupni vítězů v letošním ročníku veřejného hlasování, můžete rozhodnout i vy. Do 25. září se seznamte s medailonky projektů a hlasujte


Pořadatelé vyhlásí vítěze 4. listopadu na konferenci v Praze. Ze soutěže vzejde na podzim inovativní databáze Adapterra, ve které najde inspiraci domácí kutil i odborník.

Autor článku: Lenka Zemanová / Nadace Partnerství. Foto: Vojtěch Herout
Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěže

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek