Zakladatelek firem stále přibývá rychleji než mužů podnikatelů

12. 5. 2017 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Pokud jde o zakládání nových živností, muži něžnému pohlaví nestačí. Platí to už pátým rokem za sebou. V roce 2016 založilo firmu dvakrát více žen než mužů.

Od roku 2012 činí rozdíl ve prospěch podnikatelek dokonce již 34 tisíc živností.

Zatímco úbytek mužů, kteří rozjíždějí nový byznys, za poslední rok zaznamenala polovina regionů, počet podnikavých žen rostl ve všech krajích. Vyplývá to z aktuální sorvnávací analýzy podnikatelů a podnikatelek, kterou zveřejnila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Každoroční analýza AMSP ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO) ukazuje, že jde o dlouhodobější trend. Zatímco počet podnikatelů - mužů od roku 2012 stagnuje a jejich počet je za poslední pětiletku dokonce nižší o 193, počet podnikatelek za stejnou dobu vzrostl o více jak 34 tisíc.

Za poslední rok (2016) už není rozdíl tak veliký, přesto je nárůst žen v podnikání vůči mužům téměř dvojnásobný. V Česku loni přibylo 8 942 podnikatelek, ale jen 4 638 podnikatelů.

Z pohledu všech aktivních OSVČ došlo k mírnému nárůstu počtu fyzických osob-podnikatelů, kterých je nyní 981 tisíc. Zatímco pokles OSVČ z hlavní činnosti v letech minulých se zmírnil, trend růstu počtu OSVČ z vedlejší činnosti pokračuje. Počty firem rostou průběžně, za posledních pět let došlo k nárůstu zhruba o čtvrtinu na 437 tisíc podnikatelských subjektů.

Na jednoho muže v roce 2016 připadalo v průměru 1,5, na jednu ženu to bylo 1,34 živnostenských oprávnění.

           

Meziroční přírůstky podnikatelů ČR dle pohlaví v letech 2006 – 2016

 

Největší nárůsty podnikatelů v posledním roce jak u mužů, tak žen zaznamenala Praha, oblast středních Čech a Jihovýchod. Úbytek žen podnikatelek se v roce 2016 nekonal v žádném regionu, nepatrné úbytky mužů podnikatelů byly zaznamenány v regionech Jihozápad, Severozápad, Střední Morava a Moravskoslezsko.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu se snaží svými cílenými opatřeními vytvořit co nejpříznivější podnikatelské prostředí, které by podněcovalo podnikavost v České republice. Jsme rádi, že se tato naše snaha projevuje i trvalým růstem počtu podnikajících žen, což dokazují statistická data za několik posledních let," říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a vnitřního obchodu MPO Pavel Vinkler.  

„Zatímco do roku 2010 válcovali co do počtu nových živností muži ženy, v posledních letech je trend přesně opačný. Dobývat podnikatelský kopec se rozhoduje čím dále více žen po mateřské dovolené, ale roste i počet zajištěných žen, které míří k vyšší nezávislosti. Růst vidíme i u žen ve věku 55 let a více. Obecně pro ně platí, že jsou vytrvalé, méně riskují a jdou věcně za výsledkem. Úspěch neměří finančními a mediálními ukazateli, ale schopností přežít v delším časovém horizontu, klidně i s menšími zisky," shrnuje předseda Asociace malých a středních podniků a živnotníků (AMSP) Karel Havlíček

Eva Čejková Vašková, členka dozorčí rady AMSP ČR dodává: „Ženy čím dál častěji opouští jistotu zaměstnání a plní si své podnikatelské sny. Největší zájem o podnikání je v oblasti poskytování služeb, hned poté následuje prodej vlastních produktů po internetu. Velký trend a zájem sledujeme ve výrobě potravin dle tradičních domácích receptur."

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek