Zklamání. Růst české ekonomiky zůstal za očekáváním

14. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zabrzdila. O meziročním růstu tuzemského HDP ve výši 2,3 procenta a kvartálním o 0,4 procenta informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Většina analytiků to označila za zklamání. Původní odhady totiž hovořily o tom, že tuzemské hospodářství brzdit nebude. Naopak.

„Výsledek výrazně zaostal za očekáváním České národní banky, která předpokládala, že ekonomika zrychlí na 2,7 procenta. Na druhou stranu toto číslo potvrzuje náš předpoklad, že hospodářství narazilo na hranice svého růstu,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Jedná se však o předběžný odhad, přesnější výsledky budou známy až na konci listopadu. Analytici připomínají, že se údaje mohou změnit, a to až o několik promile oběma směry.

Co sdělil Český statistický úřad?

K pozitivnímu vývoji přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. K růstu HDP nejvíce přispěly společně výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí.


Už nyní je ovšem jasné, že za ostatními zeměmi regionu Česká republika pokulhává. „Ve třetím čtvrtletí zaostaneme za dalšími zeměmi Visegrádské skupiny. Podle mediánového odhadu trhu roste nejrychleji Polsko (o 4,7 procenta), dále pak Maďarsko, jež si polepší o 4,3 procenta. Na třetím místě skončí Slovensko s růstem 3,9 procenta,“ prozrazuje hlavní ekonom CzechFund Lukáš Kovanda.  

Česká ekonomika je na tom přesto lépe než většina starých členských zemí Evropské unie. Průměrný růst hospodářství EU se ve třetím kvartálu dostane k necelým dvěma procentům. České HDP se za celý rok zvýší asi o tři procenta. 

„Česká ekonomika nenaplnila očekávání trhu, když zaostala za výsledkem druhého kvartálu. Meziroční růst tak zůstal nejslabší od čtvrtého kvartálu 2016, zatímco takto slabý mezikvartální růst byl naposledy zaznamenán ve třetím čtvrtletí 2016. Pokračující ochlazení zapadá do obrázku slábnoucího trendu v klíčových zemích Evropy,“ říká analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Pro Česko je klíčový zejména vývoj v sousedním Německu, kde došlo dokonce k propadu. Německý hrubý domácí produkt poklesl mezi červnem a zářím o 0,2 procenta. Tamní hospodářství tak zaznamenalo první pokles od roku 2015.

Klesá poptávka po autech

Česká ekonomika byla stejně jako německá poznamenána problémy v automobilovém průmyslu, které jsou zčásti dlouhodobé, ale zčásti jen dočasné. V prvním případě jde o zpomalení poptávky po autech, ve druhém o přechod na nové emisní normy.

„Není překvapivé, že otěže růstu ve třetím kvartálu převzaly v ČR od průmyslu jiná odvětví jako stavebnictví, obchod a doprava,“ doplňuje Rožumberský. Ten se zároveň domnívá, že se automotive vzpamatuje a ve čtvrtém čtvrtletí se můžeme dočkat – pokud jde o růst tuzemské ekonomiky – příjemného překvapení.

„Celoroční růst HDP o 3 procenta, se kterým jsme dosud počítali, se už ale jeví jako málo pravděpodobný,“ domnívá se ekonom.

Kulhající produktivita

„Ze zatím předběžných dat vyplývá několik zajímavých informací. Za prvé hlavním zdrojem růstu HDP zůstává domácí poptávka, respektive spotřeba domácností. Dominantním přispívatelem k HDP ale přestal být zpracovatelský průmysl, když se ve 3. čtvrtletí více dařilo stavebnictví, obchodu a dopravě. Za třetí je zřejmé, že česká ekonomika evidentně zpomaluje a tím pádem dochází k nižšímu růstu produktivity práce,“ vypočítává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák

Rozevírající se nůžky mezi rychlým růstem mezd a zpomalující produktivitou práce mohou hrát v blízké budoucnosti v české ekonomice stále významnější roli, domnívá se ekonom.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek