Zlatá doba německé ekonomiky. Daří se jí stejně jako po pádu Berlínské zdi

9. 11. 2017

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 09.11.2017

Od konce druhé světové války zažilo Německo dvakrát dlouhodobější hospodářský růst. První nastal v desetiletí rekonstrukce po druhé světové válce, kdy se jednalo o tzv. ekonomický zázrak. Druhý boom se odehrál po pádu Berlínské zdi v roce 1988, když víc než jeden bilion eur proudil ze Západního Německa na obnovu bývalého komunistického východu.
K těmto dvěma výjimečným obdobím ekonomické aktivity dnes ekonomové přidávají třetí – pozoruhodný boom, který odstartoval v roce 2009. Země se s výjimkou jednoho kvartálu v roce 2012 pohybuje po stále vzestupující trajektorii. Ekonomové v této souvislosti očekávají, že nezaměstnanost, která je v současnosti odhadovaná na 4,3 procenta, bude za pět let o téměř jedno procento nižší. Taková hranice se blíží definici plné zaměstnanosti.
Tento vývoj v Německu mohou podle odborníků přibrzdit pouze nedostatečné dlouhodobé investice, neúčinná komunikační síť, která společnostem brání v přechodu na internet věcí, jenž umožní propojení chytrých zařízení s internetem, anebo velmi nízká inflace, která ublíží spořitelům.

Zdroj: Handelsblatt
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Německu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: