Změny v zákoně o EET: Off-line evidence či osvobození nejmenších?

24. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ministerstvo financí po debatě s Asociací malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) či Hospodářskou komorou ČR uvažuje o tom, že od EET osvobodí drobné podnikatele a živnostníky. Novinkou má být také off-line EET. Ta by znamenala, že drobní podnikatelé nebudou muset mít přístup k internetu.

Změny v zákoně o elektronické evidenci tržeb, který má být novelizován do konce února, se rýsují už na konci ledna.

Ministryně financí Alena Schillerová nyní zvažuje zavedení takzvané off-line EET pro podnikatele s nízkými příjmy. Ti by nemuseli mít přístup k internetu a čísla o tržbách by finanční správě posílali jen jednou za měsíc. Povinnosti vůči státu by se ale úplně nevyhnuli.

Pokud by své prodeje poplatníci evidovali off-line, jejich účtenky by byly opatřeny pořadovým číslem.

Osvobození ne, jen úleva

„Navrhované řešení nepředstavuje osvobození od zákona, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda evidovat on-line, nebo prostřednictvím ­rozšířeného off-line modelu," sdělila médiím Schillerová.

Jednou ze zvažovaných možností bylo také úplné osvobození od EET - a to těch, kteří mají roční obrat do 250 či 500 tisíc a zároveň využívají paušální daň. Ještě minulý týden ministryně tvrdila, že jde o variantu preferovanou nejen jí osobně, ale také premiérem Andrejem Babišem. Zda se vláda v demisi vydá tímto směrem, není jasné. Více si přečtěte v článku Výjimky pro EET? Ministerstvo zvažuje tři varianty na BusinessInfo.cz.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček nicméně ochotu k ústupkům ocenil. Podle jeho odhadu by možnost off-line evidence využily až desítky tisíc podnikatelů, kterým by se také snížily výdaje spojené se zavedením EET.

Dopady EET ze dvou úhlů pohledu

  • Ministerstvo financí odhaduje pozitivní dopad EET na loňský výběr DPH na 5,2 miliardy korun.
  • Podle podnikatelských svazů v loňském roce kvůli EET ukončilo činnost tři tisíce hostinců a restaurací, zejména na venkově.


Se změnou přišla i opozice

S návrhem, který by výrazně změnil zákon o EET, přišli také Starostové a nezávislí. Předseda STAN Petr Gazdík chce, aby povinnost evidovat tržby měli jen plátci DPH - tedy podnikatelé, jejichž obrat překročí milion korun ročně.

Tuto verzi ale vláda ve středu 24. ledna smetla ze stolu. Šance, že projde sněmovnou, ale stále existuje. Pod návrh se totiž podepsali také někteří poslanci ODS, Pirátů, TOP 09 a SPD. Svou podporu zvažují také lidovci a část sociálních demokratů.

Hospodářská komora bojuje za paušál

Do debaty se zapojila také Hospodářská komora ČR. Novelu opozičních poslanců považuje za krok správným směrem, nicméně chce komplexnější řešení.

Živnostníky s nízkými příjmy by z EET vyjmula, pro ostatní chce zjednodušující paušál, o kterém uvažovala i Alena Schillerová.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý v diskuzi s ministryní opět požadoval osvobození podnikatelů s nejnižšími příjmy: „Povinnost by se neměla vztahovat ani větší podnikatele do určitého limitu, pokud si své platební závazky vůči státu vyrovnají paušální částkou,“ shrnuje Dlouhý

„Zaplacením přiměřené paušální částky by si zejména drobní živnostníci jaksi koupili roční klid pro své podnikání, bez EET a bez opakujících se kontrol úřadů,“ přibližuje myšlenku Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy Hospodářské komory ČR. Došlo by tak k výraznému zjednodušení EET na straně státu i na straně živnostníků.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek