Zóny volného obchodu v Číně – větší pole působnosti pro zahraniční firmy

6. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CN - Čína
  • Datum zveřejnění: 06.04.2018

Na začátku roku 2018 Čína uvolnila některá omezení pro zahraniční investice v 11 zónách volného obchodu (FTZ). Jedná se především o aktualizaci různých administrativních opatřeních s cílem rozšířit je i na nové FTZ a o uvolnění investičních omezení u 16 průmyslových oblastí. V podstatě ale se jedná jen o formální implementaci změn do doprovázejících nařízení, které byly zavedeny v minulém roce (aktualizace Negativního seznamu pro FTZ a Katalogu pro řízení zahraničních investic v průmyslu).

Liberalizace se týká následujících průmyslových a servisních odvětví: lodní a námořní přeprava, tiskařský průmysl, letecký průmysl, certifikace a akreditace, zábavný průmysl, vzdělávání, cestovní ruch, přímý prodej, čerpací stanice, maloobchod a velkoobchod, městská kolejová doprava, internetové kavárny, bankovní služby a komerční představení. Konkrétní uvolnění pravidel v jednotlivých oblastech naleznete v příloze tohoto článku.

V roce 2013 byla otevřena zóna volného obchodu v Šanghaji, jako nový koncept finanční zóny hongkongského typu. V roce 2015 pak následovalo otevření zón v provinciích Fujian (pro podporu obchodu s Tchaj-wanem), Guangdong (pro podporu hospodářské integrace s Hongkongem a Macaem) a ve samosprávném městě Tianjin (pro podporu severovýchodního regionu a rozvoje offshore finančních trhů). V březnu 2017 pak byly zřízeny FTZ v provinciích Liaoning, Zhejiang, Henan, Hubei, Sichuan, Shaanxi a ve samosprávném městě Chongqing (pro podporu rozvoje vnitrozemské Číny a iniciativy OBOR).

FTZ jsou zajímavou příležitostí pro zahraniční investory, jen je nutné zvážit, jaké výhody firmám přináší, zda je konkrétní FTZ vhodně odvětvově zaměřená, má dostatečnou infrastrukturu, zdroj kvalifikované pracovní síly, leží v lokaci, kde má zahraniční investor blízko k dodavatelům i zákazníkům atp. S výběrem vhodné FTZ pro podnikání českých firem jsou kanceláře CzechTrade v Číně připraveny pomoci. Těšíme se na případné konzultace ať už k doporučením ohledně FTZ či jiných zón, nebo k obecně k čínskému trhu.

Zdroj: China Briefing, Ministerstvo obchodu ČLR
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Pekingu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: