Bahrajn: Mapa oborových příležitostí – perspektivní položky českého exportu

© Zastupitelský úřad ČR v Rijádu (Saúdská Arábie)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Kromě surové ropy na zpracování se na Bahrajn nejvíce dovážejí strojní a elektrotechnická zařízení, dopravní prostředky, potraviny, chemikálie, železárenské výrobky a textil. Tato odvětví jsou perspektivní i pro české vývozce.
Stabilními položkami českého vývozu jsou rozvaděče, svítidla, osobní automobily, pc komponenty, cukr, kompresory, sklo.
S postupným oživením infrastrukturních projektů bude perspektiva v subdodávkách pro tyto projekty:

 

Pokračuje stavba nového letištního terminálu o celkové hodnotě 1,1 mld. USD, který měl být otevřen v březnu 2020 s celkovou kapacitou 14 mil. cestujících ročně. V prosinci 2019 byli vybráni provozovatelé bezcelních obchodů (spol. Bahrain Duty Free – BDFC) a dalších komerčních zařízení.

V dubnu 2019 byla francouzská energetická skupina ENI vybrána v tendru na průzkumné práce ropných polí Khalij Al-Bahrajn, kde byl v roce 2018 oznámen objem ložisek s odhadovaným objemem 81,5 mld. barelů ropy a 387,9 milionů kubických metrů zemního plynu.

Pro realizaci projektu hybridní elektrárny/desalinizační stanice Al Dur 2 s kapacitou 189,2 mil. litrů vody denně a produkcí 1200-1500 MW elektrické energie bylo v říjnu 2019 vybráno konsorcium saudské společnosti Acwa Power a japonské Mitsui.

Významným pokračujícím projektem je také plánovaná stavba nového 25 km dlouhého Mostu krále Hamada mezi Saúdskou Arábií a Bahrajnem, který povede paralelně ke stávajícímu Mostu krále Fahda. Tento most by také měl zahrnovat železniční spojení mezi oběma zeměmi. V říjnu 2019 vyhrálo tendr na konzultační služby k tomuto projektu konsorcium KPMG, AECOM a CMS. Celý projekt má odhadovanou hodnotu 3,5 mld. USD. Most by měl být provozován formou PPP.

Aktuální sektorové příležitosti pro Bahrajn

Další oborové příležitosti pro všechny země naleznete v Mapě oborových příležitostí na portálu BusinessInfo.cz (www.businessinfo.cz/mop).

Zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Zpět na začátek

Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Rijádu (Saúdská Arábie) ke dni

Souhrnná teritoriální informace

Pravidelné novinky e-mailem