Bhútán: Mapa oborových příležitostí – perspektivní položky českého exportu

© Zastupitelský úřad ČR v Dillí (Indie)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Je třeba vzít v úvahu, že bhútánský trh je velice malý (700 tis. obyv.) a z velké míry je uspokojován dodávkami z okolních zemí. Mezi perspektivní oblasti spolupráce by mohly patřit:

Civilní letectví – ČR projevila již v roce 2015 zájem účastnit se projektu na modernizaci letišť v Paró, Bhumthangu a Yompule.

Dodávky letounu L 410 – v červenci 2015 se uskutečnila prezentace letounu pro bhútánskou vládu, soukromou společnost Tashi Air a státní aerolinie Druk Air. Klíčová je změna bhútánského zákona o civilním letectví, která by umožnila nákup letadla bez přetlakové kabiny. 

Solární energetika – česká firma Agile Europe projevila v minulosti zájem realizovat v BT projekty zaměřené na využití solární energie. Agile Europe již v roce 2015 nabízela v BT dva možné projekty – solární energii jako alternativu k dieselu nebo vybudování hybridní rozvodné sítě na venkově). Společnost usiluje o jejich financování prostřednictvím Světové banky.

Hydroenergetika – usměrnění vodních toků, zavádění kanalizace a zdrojů pitné vody, protipovodňové systémy, mobilní čističkymalé vodní elektrárny

Infrastruktura – stavba železničních tratí (měly by spojit Bhútán s Indií a dalšími sousedními zeměmi), stavba mostů a ražení tunelů

Zemědělská technika a stroje –  společně s technologiemi na zpracování potravin, secí stroje

Školení bhútánských pilotů v České republice – žádost uplatněná již v roce 2015 ministrem informací, komunikací a civilního letectví.

Zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Stykové akce se v roce 2018 omezily na dvě návštěvy pracovníků ZÚ Dillí v Bhútánu v rámci návštěv organizovaných Delegací Evropské unie v Dillí.

25.5. Ve dnech 22.-25.5.2018 navštívila Bhútán delegace velvyslanců zemí EU se sídlem v Dillí. Cesty se zúčastnil také VZÚ Dillí Milan Hovorka. Návštěva poskytla příležitostí k výměně názorů na probíhající a budoucí oblasti spolupráce mezi Bhútánem a EU. Delegace se setkala s bhútánským králem, premiérem, ministrem zahraničí, ministrem zemědělství a lesů, vůdcem opozice a dalšími vysokými bhútánskými představiteli.

 

V září 2018 se velvyslanecký rada František Jirásek společně se zástupci Delegace EU a některých ČS EU zúčastnil 1. kola voleb do Národního shromáždění. Delegace monitorovala volby měkčí formou tzv. „Diplowatch“, tedy něco jako diplomatické hlídky. 

Zpět na začátek

Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Dillí (Indie) ke dni

Souhrnná teritoriální informace

Pravidelné novinky e-mailem