Čad: Mapa oborových příležitostí – perspektivní položky českého exportu

© Zastupitelský úřad ČR v Abuji (Nigérie)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Čadský trh je relativně malý a kupní síle většiny obyvatel velmi nízká. Vývozce by se měl orientovat na celou oblast CEMACu. České zboží se na trhu setká s velmi silnou francouzskou konkurencí a rychle rostoucími dovozy levného čínského zboží.

Prioritními oblastmi (vedle těžby surovin) jsou zemědělství, energetika, stavebnictví a obrana. Perspektivní položky jsou potravinářské výrobky, domácí potřeby všeho druhu, bižuterie, sklo a porcelán, chemikálie, hnojiva, telekomunikační zařízení, zařízení na rafinaci ropy, těžební zařízení a stavební stroje, strojní zařízení (i repasované), jednoduché strojní vybavení dílen, zemědělské stroje, zavlažovací systémy a úprava vody, automobily (i ojeté), ošacení (včetně second-handu), pneumatiky, generátory, solární panely atd. Perspektivní je zařízení na zpracování produktů čadského zemědělského sektoru. Velmi rychle se rozvíjí také průmysl zpracování přírodní arabské gumy a zvířecích kůží – zde je jistě prostor pro české dodavatele příslušné technologie. Úspěch by mohla mít nabídka subdodávek pro zahraniční společnosti působící v Čadu na poli průzkumu a využití zásob nerostných surovin.

Vláda hodlá privatizovat zbývající státní společnosti, včetně státních rozvodných sítí elektřiny, společnosti Coton Tchad a telekomunikací. Nejperspektivnějším odvětvím pro investice zůstává těžba nerostných surovin, energetika (včetně solární a větrné), telekomunikace, hotelové a restaurační služby a zemědělská infrastruktura, dále pak mlynárenský průmysl (výroba potravinářské mouky a těstovin), výroba nápojů a potravin a zpracování masa a kůží.

Zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Významné veletrhy a výstavy v teritoriu neexistují.

Zpět na začátek

Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abuji (Nigérie) ke dni 15.52020

Souhrnná teritoriální informace

Pravidelné novinky e-mailem