Desatero pro obchodování s Kolumbií

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Kolumbií deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.1. Přijměte volnější pojetí času

Jednání o obchodu a jeho dotažení k podpisu smlouvy trvá déle než v Evropě. Obrňte se trpělivostí a budete odměněni úspěchem.

2. Nevyčítejte nedochvilnost

Počítejte také s tím, že Kolumbijci málokdy přijdou na schůzku včas. Vy však choďte přesně, a pokud se partner zpozdí, přejděte to bez výčitky.

3. Pomozte s řešením problému

Pokuste se Kolumbijcům pomoci s komplexním řešením problému, předložte svůj návrh a mimochodem se zmiňte, že byste jim mohli dodat potřebné zařízení nebo produkt, které vyrábíte.

4. Určitě zavolejte

Vždy nejlepší formou komunikace je v Kolumbii osobní schůzka. Ale pokud budete odesílat důležitý e-mail, po dvou až třech dnech ještě zavolejte, jestli přišel v pořádku. Kolumbijci totiž milují telefonování.

5. Pokláboste o fotbalu nebo rodině

Jaké je nejlepší téma na nezávaznou konverzaci? Rozhodně se nebavte o počasí, lepší bude fotbal. Kolumbijci ho milují, mají přehled o sestavách národních týmů a dobře se orientují v týmech hrajících evropské poháry. Jiné dobré téma pro nezávaznou konverzaci je rodina.

6. Nezlobte se kvůli označení „gringo“

Očekávejte, že se o vás často bude mluvit jako o „gringovi“. Jde o označení Američanů i Evropanů, kteří hovoří anglicky a místní jim nerozumějí. Nechápejte to špatně, Kolumbijci jsou naopak rádi, že vás vidí.

7. Použijte španělštinu

Bez znalosti španělštiny to v Kolumbii nepůjde. Ačkoli se mladí snaží učit anglicky, většina Kolumbijců anglicky neumí, často ani vedoucí pracovníci. Je nutné mít propagační materiály, prezentace a weby ve španělštině. Pokud nemluvíte španělsky, zkuste se naučit základy – Kolumbijci to ocení – a využijte překladatele.

8. Prověřte si název výrobku

Zkontrolujte si předem, jestli název vašeho výrobku ve španělštině není hanlivé či směšné slovo (pokud to tedy není účelem). I někteří známí světoví výrobci museli kvůli tomu upravovat označení svých výrobků pro španělsky mluvící země.

9. Nekritizujte poměry

Pokud se vám něco v Kolumbii nelíbí, sdělte to, ale diplomaticky. Kolumbijci špatně nesou kritiku. Raději pochvalte jejich hezkou přírodu, dobré jídlo, krásné ženy a skvělý fotbal.

10. Najděte si místního prostředníka

Pro export si najděte vhodného místního distributora. Můžete si také založit vlastní kolumbijskou společnost S.A.S. (sociedad por acciones simplificada). S vyhledáním místního partnera či se založením firmy vám dokáže pomoci zahraniční kancelář CzechTrade.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Pravidelné novinky e-mailem