Důlní technika z T Machinery slouží od Ruska přes Vietnam až po Španělsko

Společnost T Machinery navazuje na tradici podniku založeného již ve třicátých letech minulého století Tomášem Baťou. Podnik hledá nové trhy především ve státech Latinské Ameriky.

Významným hráčem v oboru důlní techniky je ratíškovická společnost T Machinery z Hodonínska. Jako jediný výrobce v České republice je schopna navrhnout, vyrobit, dodat a spustit do provozu celý dobývací komplex.

Dobývací kombajn. Foto: T Machinery

I když společnost vznikla v roce 2003, její tradice zahrnuje více než osm desetiletí. V místě jejího působení byla totiž ve třicátých letech minulého století zahájena na Dole Tomáš mechanizovaná těžba lignitu pro energetické potřeby koncernu firmy Baťa.

„V roce 2003 změnila naše společnost název ze Strojírny Tomáš na T Machinery, přičemž písmeno T si firma nese právě po Tomáši Baťovi, který ji založil v roce 1933 jako opravárenské středisko pro jím vlastněné doly. To později přešlo na výrobu kompletního důlního zařízení. T Machinery rozšířila svoji výrobu také o teplovodní kotle,“ vysvětluje Jan Dvořáček, obchodní ředitel T Machinery.

Zákazníky firmy jsou především majitelé a provozovatelé těžby uhlí v hlubinných dolech. Kotle jsou určené k vytápění velkých sídlišť a městských aglomerací. Přitom více jak 95 procent ratíškovické výroby je určeno pro export. „S vývozem jsme začali prakticky hned po zprivatizování společnosti v roce 1998, kdy nastal podstatný útlum hlubinné těžby uhlí v České republice,“ dodává Jan Dvořáček.

Zákazníky hledají na veletrzích

První exportní dodávky směřovaly na Ukrajinu a později také do Ruska. Důlní zařízení firma dodávala také do Španělska, Vietnamu na Slovensko. „Dále usilujeme o země Latinské Ameriky, jako jsou Mexiko, Kolumbie, Brazílie a Argentina,“ konstatuje Jan Dvořáček.

Při hledání nových příležitostí společnost dlouhodobě spolupracuje se zahraničními kancelářemi CzechTrade. „Jejich pracovníci nám především pomáhali při realizaci zahraničních veletrhů a při jednáních o výrobní kooperaci,“ vysvětluje obchodní ředitel T Machinery.

„Společnost s námi spolupracuje od roku 2009. Zúčastnili se seminářů, prezentací a veletrhů  v Číně, Turecku, Vietnamu, Kazachstánu, Rusku. Mají zájem rovněž o Írán, Mexiko, Chile,“ doplnil Václav Štika, exportní konzultant CzechTrade.

Spíše než ekonomická krize z minulých let se společnosti T Machinery dotýkají globální změny v segmentu energetiky. „Vzhledem k našemu důlnímu programu pociťujeme útlum těžební činnosti v souvislosti s přechodem na obnovitelné zdroje.  Úloha těžby uhlí je však nezastupitelná v metalurgickém odvětví. Surové železo neumíme vyrábět bez koksu,“ popisuje Jan Dvořáček.

Uhlí na historickém minimu

Objem důlních zakázek podle něj zatím stále klesá, protože ceny uhlí na světovém trhu se udržují více než čtyři roky na historickém minimu a investoři udržují v provozu stávající zařízení, nenakupují příliš nové důlní soupravy, ale především náhradní díly pro ty současné.

Největším konkurentem T Machinery na americkém kontinentu jsou společnosti Joy a Caterpillar, v Evropě pak zejména polské společnosti, například Famur. „Například od Joy se lišíme tím, že vzhledem k používanému nižšímu napětí na kombajnu můžeme jít do nižších  mocností slojí,“ porovnává Jan Dvořáček.

Společnost s 232 zaměstnanci dosáhla loni obratu 468 milionů korun. Svoji pozici na trhu chce udržet také díky inovacím. „Snažíme se zejména zvyšovat bezpečnost a spolehlivost námi vyráběných zařízení s důrazem na zvyšování podílu automatizace, což umožnuje trvale snižovat podíl lidské práce,“ uzavírá Jan Dvořáček.

Doporučujeme