Jihosúdánská republika: Vztahy země s EU

© Zastupitelský úřad ČR v Addis Abebě (Etiopie)

Vztahy EU a Jižního Súdánu zůstávají v rovině pokusů o mediaci konfliktu a humanitární pomoci. EU podpořila snahy USA o rezoluci RB OSN včetně zbraňového embarga a cílených sankcí. EU finančně pomáhá IGADu v mediaci konfliktu, včetně podpory mírových mechanismů, potravinové bezpečnosti a rozsáhlých humanitárních operací každoročně ve výši přibližně 100 mil. EUR.

Na druhou stranu Salva Kiir veřejně označuje západní země včetně zemí EU za síly zla, které konspirují s cílem zničit Jižní Súdán a jeho vládu, prostor pro jednání je proto značně omezený, Kiir navíc cítí rostoucí podporu uvnitř regionu, důraznější reakci mezinárodního společenství brání v RB OSN Rusko i Čína. Role EU jako takové v jihosúdánském konfliktu je proto spíše menší.

Ze 49 zemí subsaharské Afriky Jižní Súdán jako jediný stát není signatářem Dohody z Cotonou. Jižní Súdán je příjemcem pomoci ze Svěřeneckého fondu pro Afriku, za poslední tři roky jde o částku přesahující 140 mil. EUR.
COVID-19:
8. 4. 2020 zahájila EU činnost „Team Europe“. Byl vytvořem 20 milionů EUR fond. Tyto finanční prostředky mají jít na pomoc nejohroženějším zemím, zejména v Africe.

3.1. Zastoupení EU v zemi

Kontakty na Delegaci EU v Jižním Súdánu:

European Union Delegation to the Republic of South Sudan
Block 3K-South, Plot 82 European Compound
North of Government of South Sudan Ministry Complex
Juba – South Sudan
tel.: +211 (0) 920 010 143
mob: +211 (0) 959 200 111 / +211 (0) 954 732 011

 

 

Zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

EK – Eurostat neudává samostatné údaje k obchodní výměně s Jižním Súdánem.

Zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

 

Hlavním nástrojem rozvojové pomoci EU Jižnímu Súdánu je EU Emergency Trust Fund for Africa (EUTF) Pod tímto nástrojem doposud (květen 2019) EU uvolnila od roku 2015 celkem 139 milionů EUR.

Do června 2018 bylo poskytnuto celkem 45 milionů EUR do JS a 47,3 milionů EUR uprchlíkům v regionu.

Protože Jižní Súdán není signatářem Dohody z Cotonou, není možná bilaterální rozvojová spolupráce s jeho vládou.

 

Evropské rozvojové projekty se soustředí na oblasti vody (přístup k pitné vodě, úprava použité vody), zemědělství a potravinovou bezpečnost (podpora produktivity malých farmářů) a také na přístup k energiím a dostupnost základních služeb. Podrobnosti vtahů EU k Jižnímu Súdánu jsou dostupné na webu Evropské unie a ECHO: https://ec.europa.eu/echo/where/africa/south-sudan_en

COVID-19:
8. 4. 2020 zahájila EU činnost „Team Europe“. Byl vytvořem 20 milionů EUR fond. Tyto finanční prostředky mají jít na pomoc nejohroženějším zemím, zejména v Africe.

Zpět na začátek

Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Addis Abebě (Etiopie) ke dni 15. 5. 2020

Souhrnná teritoriální informace

Pravidelné novinky e-mailem