Kypr: Vztahy země s EU

© Zastupitelský úřad ČR v Nikósii (Kypr)

Kyperská republika je členským státem EU od 1. května 2004 a eurozóny od 1. ledna 2008.

Z členských států EU má v Kyperské republice rezidentní velvyslanectví 18 zemí: Bulharsko, Česká republika, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

V Nikósii dále sídlí zastoupení Evropské komise na Kypru a kancelář Evropského parlamentu.

 

 

3.1. Zastoupení EU v zemi

Zastoupení Evropské komise na Kypru
European Commission Representation in CYPRUS
Adresa: EU HOUSE – 30 Vyronos Avenue, 1096 Nicosia, Cyprus
Tel.: +357 22 817770
Fax: +357 22 768926
Email: comm-rep-cy@ec.europa.eu
Twitter: www.twitter.com/eucyprus
Facebook: www.facebook.com/ec.cyprus

Kancelář Evropského parlamentu na Kypru
European Parliament – House of the European Union
Adresa: EU House,30 Vyronos Avenue, 1096 Nicosia, Cyprus
Tel.: +357 2287 0500
Fax: +357 22 767733
Email: epnicosia@europarl.europa.eu
Twitter: www.twitter.com/EP_CYPRUS
Facebook: www.facebook.com/ep.cyprus

 

Zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Viz kapitola 2.2.

Zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

Evropská komise poskytuje od roku 2006 asistenční rozvojový program turecko-kyperské komunitě na ostrově. Cílem programu je podpora rozvoje území severního Kypru a příprava na jeho začlení do EU v případě sjednocení ostrova.  Mezi lety 2006-2018 bylo v této oblasti alokováno 519 mil. EUR. Projekty jsou koordinovány zastoupením EK na Kypru a schvalovány ČS EU v rámci rozdělování fondů předvstupní pomoci IPA. Významná část prostředků (přes 40%) směřuje do fondu na opravu památek v okupované části ostrova. Tento projekt řídí Komise pro kulturní dědictví, kterou tvoří zástupci obou komunit, a do jejích programů je přímo či nepřímo zapojeno okolo 7 tisíc řeckých a tureckých Kypřanů.

Určitou zvláštní formou využívání finančních záchranných nástrojů EU na Kypru, tedy v jedné ze členských zemí, byl záchranný ekonomický a nápravný program (2013-2016), jehož součástí byla i mezinárodní půjčka ze systému ESM. Z celkového schváleného úvěrového rámce 10 mld. EUR, který Kypru poskytla tzv. finanční Trojka mezinárodních věřitelů (EK, ECB a MMF), bylo vyčerpáno 7,25 mld. EUR, které bude Kyperská republika dlouhodobě splácet. Program byl plánovaně ukončen v březnu 2016. Podíl MMF na celkové výši půjčky byl 10 %. Prostředky z půjčky byly kyperské vládě postupně uvolňovány proti plnění podmínek výše uvedeného nápravného programu. Jednalo se zejména o plnění reforem v oblasti veřejných a sociálních výdajů, veřejné správy, hospodářského systému a dalších oblastech. Některé části požadovaných reforem nebyly kyperskou stranou před ukončením programu splněny.

 

Zpět na začátek

Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Nikósii (Kypr) ke dni

Souhrnná teritoriální informace

Pravidelné novinky e-mailem