Příručka Ochrana duševního vlastnictví
Ve spolupráci Hospodářské komory ČR, odboru Informační místa pro podnikatele (InMP), a Úřadu průmyslového vlastnictví byla připravena příručka věnovaná problematice ochrany duševního vlastnictví.
Každý podnikatel při zahájení podnikatelské činnosti zvažuje, jaké prostředky jsou pro úspěšné podnikání nezbytné. Nikdo z nich nepochybuje o nutnosti a účelnosti prostředků hmotného charakteru pro úspěch v podnikání. Další nedílnou součástí každé firmy, aniž to podnikatel často tuší, je stále významnější nehmotná složka podnikání. Ta zahrnuje především výsledky zvláštních schopností člověka myslet, tvořit, organizovat a podnikat.
Z pohledu podnikatele lze uvést, že nehmotný majetek firmy tvoří zejména znalosti a zkušenosti, včetně těch tradičních předávaných z generace na generaci, receptury, technická a výrobní dokumentace, pracovní postupy, výrobní technologie, speciální počítačové programy, technická řešení ve formě unikátních výrobních prostředků nebo výrobků určených pro trh, originální vzhled výrobků a spolu s tím i vhodně zvolený název či logo.
Nehmotným majetkem firmy jsou samozřejmě i patenty na vynálezy a další ochranné dokumenty, kterými je zajištěna ochrana uvedených předmětů a to vše lze, zjednodušeně řečeno, zahrnout pod pojem duševní vlastnictví.
Duševní vlastnictví je možné z hlediska jednotlivých předmětů a jejich ochrany rozdělit na:
- díla chráněná podle autorského práva a práv s tímto právem souvisejících, díla literární a další díla umělecká a vědecká, díla hudební, dramatická, fotografická, výtvarná, architektonická a podobně. Za dílo se považuje také počítačový program a databáze, za předpokladu, že jsou vlastním autorovým duševním výtvorem,
- předměty spadající pod průmyslově právní ochranu – technická řešení (patenty, užitné vzory, případně topografie polovodičových výrobků), dále předměty průmyslového výtvarnictví a design (průmyslové vzory) na různá označení (ochranné známky, označení původu, zeměpisná označení, firemní jména). K právům průmyslovým lze zařadit i další předměty, především obchodní tajemství a know-how (psané i nepsané výrobní, obchodní a jiné zkušenosti).
Témata příručky:
- systém ochrany duševního vlastnictví v České republice
- mezinárodní spolupráce v této oblasti
- ochrana průmyslového vlastnictví
- ochrana technických řešení
- ochrana práv na označení
- právní prostředí v oblasti průmyslových práv
- funkce patentového zástupce
- oceňování nehmotného majetku
- problematika průmyslového vlastnictví a licencí
- otázky porušování a vymáhání práv k duševnímu vlastnictví
- informační a vzdělávací aktivity Úřadu průmyslového vlastnictví
- a další
Publikace ke stažení
Příručky InMP
Na informačních místech je pro malé a střední podnikatele v jednotlivých oborech připraveno okolo 300 příruček. Některé z nich jsou koncipovány jako oborové příručky. Postihují aktuální zákonné předpisy pro provozování dané živnosti, informují o nových trendech v oboru, případně rozkrývají obsah živnosti srovnáním praxe s pojetím popsaným v živnostenském zákonu. Oborové příručky obvykle obsahují vymezení oboru, formy podnikání v daném oboru a jejich specifika, právní předpisy, technické požadavky, ekologické, bezpečnostní a protipožární standardy a zároveň i praktická pravidla a rady pro chování a jednání českých podnikatelů v oboru. Neoborové příručky se věnují vybraným tématům podnikatelské problematiky. Jednotlivé příručky si lze vyžádat na jednotlivých InMP.