Rychleschnoucí lepidlo pro lepení pěnového polystyrenu (transfer technologií)

Rychleschnoucí polyuretanové lepidlo pro lepení pěnového polystyrenu k dřevovláknitým deskám pro rozmanité průmyslové aplikace. Lepidlo snižuje proces tvrzení, čímž dochází k výrazné časové a tím i finanční úspoře.Původce technologie: Lear, a.s.
Příjemce technologie: AV Voolikuvabrik

Estonský producent prefabrikovaných stavebních dílů, společnost AV Voolikuvabrik, oslovil estonské IRC s poptávkou na cenově výhodné a rychleschnoucí lepidlo pro lepení pěnového polystyrenu k dřevovláknitým deskám. Estonské IRC navrhlo zveřejnit tuto poptávku prostřednictvím databáze BBS, která je přístupná ve všech zemích Evropské unie a v asociovaných zemích. Technologické centrum AV ČR zaslalo tuto poptávku do společnosti Lear, a.s., která je jedním z největších českých výrobců lepidel s nejširším sortimentem průmyslových lepidel a komplexních služeb v oblasti lepení. Společnost Lear, a.s., reagovala na tuto poptávku zasláním nabídek dvou druhů lepidel, která odpovídala parametrům specifikovaným v poptávce estonské společnosti. AV Voolikuvabrik identifikovala lepidlo Leabond PU 21 jako pravděpodobně nejvhodnější a požádala o zaslání vzorku za účelem jeho testování. Lepidlo Leabond PU 21 v testování obstálo na výbornou, což mělo za následek podepsání smlouvy o dodávkách lepidla a zejména s ním úzce souvisícího know-how.

Estonská firma používala technologii lepení, která byla časově náročná (až 24 hodin k dosažení plné pevnosti spoje), což mělo nemalý dopad na produktivitu výroby. Estonská společnost proto hledala časově méně náročnou technologii lepení. Leabond PU 21 je speciální polyuretanové lepidlo vhodné pro různorodé použití v průmyslu, nejčastěji pro ploché spoje dřevo – dřevo, dřevo – kov, izolace (pěnový polystyren) a některé plasty (PVC, ABS, PS). Doba tvrzení před dalším zpracováním / použitím je 15 – 30 minut. Při použití není potřeba vody ani ředidla – nevzniká tak jinak běžný zápach. Lepidlo nezpůsobuje korozi kovů a jím lepené spoje jsou odolné všem rozmarům počasí.

Technologický transfer realizovalo IRC Česká republika (Technologické centrum AV ČR) ve spolupráci s IRC Estonia (Tartu Science Park Foundation).

Kontaktní údaje:

Technologické centrum AV ČR – Ing. Jaroslav Lorenz
Rozvojová 135
165 02 Praha 6
tel.: +420 234 006 139
fax: +420 220 922 698
e-mail: lorenz@tc.cz
web: www.tc.cz, www.circ.cz

Lear, a.s.
Pod sídlištěm 3, okres Brno-město
636 00 Brno
Jihomoravský kraj

Převzato z publikace „Úspěšné transfery technologií“