Nový typ listů rotoru pro malé větrné elektrárny – 10 kW (transfer technologií)

Bezhlučný list rotoru větrných elektráren umožňuje dodávky energie do sítě již při nízké rychosti větru (1,5 m/s).Původce technologie: Solartechnik-Windenergie Hubert Kuhn
Příjemce technologie: Moravia Letovice

K prvnímu setkání obou partnerů došlo v roce 2003 na veletrhu v Husumu (Německo), kde Technologické centrum AV ČR uspořádalo na svém stánku malou expozici pro české firmy ze sektoru větrné energie. Následovalo setkání firem a exkurze u rakouské firmy pana Kuhna, kde bylo zařízení instalováno. Poté byla Firma Solartechnik – Windenergie Hubert Kuhn pozvána do Prahy na stánek Ecocity, kde došlo k finální dohodě mezi partnery.

Firma Moravia Letovice zhotovila podle listu formu a zahájila sériovou výrobu. Firmy se domluvily i na další spolupráci – dodávce řídící jednotky z Rakouska a odběru generátorů z Čech. Technologické centrum AV ČR pomáhalo při organizačním zajištění setkání, tlumočilo a ve spolupráci s rakouským partnerem BIT Vídeň vyjasňovalo další detaily v průběhu vyjednávání.

Tento bezhlučný list rotoru vykazuje speciální vlastnosti, již při velmi nízké rychlosti větru umožňuje dodávky energie do sítě. Navíc má další přednosti, jako např. nízkou hladinu hluku a samoregulační vlastnosti. Tato nová technologie umožňuje výrobu levnějších listů bez nutnosti natáčecího zařízení.

Technologický transfer realizovalo IRC Česká republika (Technologické centrum AV ČR) ve spolupráci s IRC Rakousko (Austrian Research Promotion Agency).

Kontaktní údaje:

Technologické centrum AV ČR – Ing. Eva Kudrnová
Rozvojová 135
165 02 Praha 6
tel.: +420 234 006 134
fax: +420 220 922 698
e-mail: kudrnova@tc.cz
web: www.tc.cz, www.circ.cz

Převzato z publikace „Úspěšné transfery technologií“