Uruguay: Vztahy země s EU

© Zastupitelský úřad ČR v Buenos Aires (Argentina)

3.1. Zastoupení EU v zemi

V Urugayi má EU své zastoupení, které sídlí na adese:
Bulevar Gral. Artigas 1340, Montevideo 11300, Uruguay
Tel.: (+598) 598 19440
e-mail: uruguay@eeas.europa.eu
web: http://eeas.europa.eu

Zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Obchod Uruguaye s EU dosahuje v posledních letech úrovně kolem 2,5 mld. euro s tím, že EU má aktivní saldo obchodní bilance. Přibližně 80 % exportu EU jsou hotové výrobky (chemické produkty, stroje, automobily atd.), zbytek jsou zemědělské produkty. V dovozu do EU je největší položkou hovězí maso (30 %), EU je největším spotřebitelem uruguayského hovězího na světě. Dále kůže (10 %), soja (10 %), dále dřevo, ryby, rýže, vlna, citrusy. Téměř 25 % celkového exportu masa jde do EU.

 

Uruguay jako nejmenší člen Mercosuru má jen malý vliv na hlavní oblasti zájmu ve vyjednávání s Evropskou unií o nové obchodní dohodě. I když země by mohla a chtěla dohodu podepsat co nejdříve, vyjednávání zpomalují tvrdší pozice Brazílie a Argentiny, na straně EU pak Francie.

Zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

Uruguay je druhá nejbohatší země Latinské Ameriky, s velmi rovnostářsky rozdělovaným bohatstvím a velkou mírou přerozdělování. Proto není příjemcem rozvojové pomoci EU, ale některá pomoc je jí poskytována na rozvoj občanské společnosti a s tím spojené aktivity. EU poskytla Uruguayi v letech 2007–2013 36 mil. euro na podporu sociální a regionální koheze, dále na výzkum, ekonomický rozvoj a inovace, reformu trestního práva. Šlo o program Programa Indicativo Nacional, PIN.

Zpět na začátek

Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Buenos Aires (Argentina) ke dni

Souhrnná teritoriální informace