Projekt Mongolia Water Compact

Země zadání:
Mongolsko Mongolsko
Typ:
Zahraniční projekty a tendry
Platnost nabídky do:
01. 01. 2021
Referenční číslo:
TE202000050

Ref. číslo: TE202000050 Typ příležitosti: Zahraniční projekty a tendry Oblasti podnikání: Software a ICT služby, Stavebnictví a stavební materiály, Voda, odpady a životní prostředí Země zadání: Mongolsko Země určení: Mongolsko

Popis

Připravované tendry v oblasti vodního hospodářství v Mongolsku

Americké Millenium Challenge Corporation informuje o připravovaných tendrech v oblasti vodního hospodářství, o které se letos můžete v Mongolsku ucházet. V případě zájmu je možné kontaktovat agenturu veřejných zakázek MCA- Mongolia na PA-Mongolia@charleskendall.com, v kopii na procurement@mca-mongolia.gov.mn a požádat o potřebné informace a zanesení Vašeho kontaktního e-mailu do jejich adresáře pro rozesílání výzev co nejdříve.


Zainteresované dodavatelé, konzultanti, kteří chtějí být zařazeni do seznamu adresátů a dostávat kopii inzerátů, nebo ti, kteří vyžadují další informace, by se měli obrátit na agenta pro zadávání zakázek pro MCA-Mongolsko na adrese PA-Mongolia@charleskendall.com a v kopie na procurement@mca-mongolia.gov.mn.

Přílohy:Cizojazyčný popis

The Government of Mongolia has received a grant funding of 350 million US dollars under the Compact Agreement signed on July 27, 2018 with the USA Millennium Challenge Corporation with an aim to enable the Government to implement the Compact Program and achieve its objectives set forth in Compact. Millennium Challenge Account-Mongolia (MCA-Mongolia), an accountable entity established to oversee the implementation of the Compact, intends to apply parts of the proceeds of the funds to payments for contracts for certain goods, works, and services.

The Compact will assist the Government in meeting the projected demand for water in the capital city of Ulaanbaatar for residential consumers and commercial and industrial users through a Water Supply Project, consisting of three closely related investment activities:

Bulk water supply activity: construction of new groundwater wells with attendant transmission lines and reservoirs, along with a treatment plant to remove minerals and potential contaminants, in order to increase bulk water supplies;

Wastewater recycling activity: construction of a new wastewater recycling plant and pipelines to provide high-quality treated water to ―replace fresh water currently used by two combined heating and power plants;

Sustainability activity: support for policy reforms, capacity building and technical assistance to improve the long-term sustainability of the city‘s water supply.

We, the Procurement agent for MCA-Mongolia, are responsible for managing all procurement activities for selecting the suppliers, contractors, and consultants under this project, would like to share with you the MCA-Mongolia’s General Procurement Notice (GPN) covering the period from January 1, 2020 to December 31, 2020.


Kontaktní osoba Ing. Bulková Petra vedoucí oddělení Exportních příležitostí

+420 224 907 574 +420 224 907 574

Pravidelné novinky e-mailem