Mauricius: Vztahy země s EU

2. 6. 2017

Obsah neuveden

3.1. Zastoupení EU v zemi

Kontakty na Delegaci Evropské unie na Mauriciu:

Delegation of the European Union
fyzická adresa: 8th Floor, St. James Court, St Denis Street, Mauritius
poštovní adresa: PO Box 1148, Port Louis, Mauritius
Tel: +230 2071515 Fax: +230 2116624
Email: Delegation-mauritius@eeas.europa.eu 
Web: http://eeas.europa.eu/delegations/mauritius/about_us/contacts/index_en.htm

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Mauricius patří k zemím, které s EU spolupracují ve formátu EU-ACP, zastřešeném tzv. Dohodou z Cotonu. Vzájemné vztahy v posledních letech posilovaly. Obchodní spolupráce přispěla k větší diverzifikaci ekonomiky Mauricia od monokultury (cukr) před cca 30 lety k silným sektorům cestovního ruchu, textilu, finančních služeb, ICT, ale stále také cukrové třtiny a také mezinárodního obchodu s mořskými plody.

V r. 2009 byla mezi EU a Mauriciem (a dalšími zeměmi skupiny ESA - východní a jižní Afrika) sjednána tzv. přechodná Dohoda o hospodářském partnerství - interim Economic Partnership Agreement (EPA), která je od r. 2012 v platnosti. Jakožto členská země Jihoafrického rozvojového sdružení SADC se země aktivně podílela na jednání o tzv. Dohodě o ekonomickém partnerství (Economic Partnership Agreement, EPA SADC, která byla završena v červenci 2014 a v roce 2016 byla podepsána).

Probíhá vzájemný dialog v řadě oblastí, spolupráce v boji s pirátstvím, spolupráce v rybolovu.

Na trhy EU směřuje cca 70 % exportů z Mauricia a přístup na tyto trhy představuje pro vládu i soukromý sektor na Mauriciu prioritu.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

EU je pro Mauricius klíčovým rozvojovým partnerem a poskytuje Mauriciu rozpočtovou podporu (98% celkového rozpočtu na rozvojovou spolupráci je Mauriciu ze strany EU poskytováno touto formou). Vzájemný dialog se zaměřuje na makroekonomiku, hospodářské reformy a reformy veřejných financí, energetiku, sektor cukrové třtiny, vzdělávání, klimatickou politiku, státní firmy a tzv. parastatals.

Konkrétní projekty lze nalézt na stránkách Delegace EU na Mauriciu.

Obecně, tendry na projekty vnější spolupráce EU, do kterých se mohou zapojovat i české subjekty, jsou zveřejňovány na webových stránkách Evropské komise EuropeAid.

Více o fondech a nástrojích EU.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: