Surinam: Vztahy země s EU

17. 7. 2016

© Zastupitelský úřad ČR v Brasílii (Brazílie)

3.1. Zastoupení EU v zemi

Delegace Evropské unie, s přiakreditací pro Surinam sídlí v sousední Guyaně, v Georgetownu.

Adresa: 11 Sendall Place Stabroek, Georgetown
P.O. Box 10847
Guyana, South America
Tel.: (+592) 226 4004/ 226 5424/226 2869/226 2667
Fax: (+592) 226 2615
Email: DELEGATION-GUYANA@eeas.europa.eu 
Web: http://eeas.europa.eu                                  

Otevírací hodiny pro veřejnost: Po - Čt: 08:00-17:00 , Pá 08:00 - 12:30

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Mezi EU a Surinamem existuje dlouhotrvající partnerství pro rozvoj. Hlavními cíly Dohody z Cotonou je podpora rozvoje, snižování chudoby, udržitelný rozvoj a postupná integrace země do světové ekonomiky.

Zcela „speciální“ má Surinam vztahy s Nizozemskem, avšak zdaleka nejen z důvodů historických. Z minulosti pojí SR s NL především nizozemský jazyk, jenž silně zvýhodňuje NL v obchodu a investicích v SR. NL je třetím největším dovozcem zboží a průmyslových výrobků do SR za Trinidadem a Tobagem a druhými USA. U Trinidadu/Tobaga se však jedná vesměs o reexport z řady dalších zemí, na prvním místě jistě Číny. Rubem této relace je ovšem právoplatné odsouzení prezidenta SR v NL za drogové delikty a politické vztahy obou zemí jsou na bodě mrazu.

Neméně schizofrenní situace je v relaci k USA, kde si momentálně odpykává trest ve věznici syn SR prezidenta za pokus o podporu teroristické organizace a předtím ještě za obchod s drogami. Zatímco však vztahy s USA jsou zatíženy problémem téměř nerušeného tranzitu drog přes SR (mj.) do USA, US firmy bohatě využívají koncesí na těžbu zlata a USA jsou druhým největším dovozcem zboží všeho druhu do SR.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

SR má samozřejmě zájem o rozvojovou spolupráci. EU zemi alokuje Národní indikativní program ve výši 13,9 mil. Euro, který spravuje Delegace EU v Georgetownu, neboť EU v rámci rozpočtových úspor zavřela v Paramaribu Delegaci. Se Surinamem nadále vede EU pravidelně politický dialog, jehož zásadními tématy jsou LP a dobré vládnutí (poslední zasedání však bylo odloženo na leden 2015).

Strategický a programový rámec spolupráce mezi EU a Surinamem pro období 2014 - 2020 je formulován v programu 11th EDF National Indicative Programme.

Jeho prioritním sektorem je udržitelné zemědělství. V předchozím šestiletém období (2007-2013) se spolupráce zaměřovala na silniční infrastrukturu.  

V současnosti komplikuje zapojení českých firem skutečnost, že Surinam není pro ČR prioritní zemí pro poskytování rozvojové pomoci, a dále, že diplomati ZÚ Brasília, které nerezidentně Surinam pokrývá, z rozpočtových důvodů cestují do země naprosto sporadicky.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: