Contact Ukraine

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve všechny zájemce z podnikatelského sektoru na akci Contact Ukraine konanou v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně již ve dnech od 10. do 12. října 2023.

Datum konání
10.10.2023 - 12.10.2023
Typ akce
Pracovní setkání
Země určení
Ukrajina Ukrajina
Místo konání
Pavilon A, Výstaviště, Brno
Další akce v kategoriích

Prostřednictvím Contact Ukraine budou návštěvníci mít také možnost dozvědět se více o financování exportu na Ukrajinu, o příležitostech spojených s mezinárodními rekonstrukčními projekty nebo o vzájemné spolupráci v oblasti chytrého průmyslu.

Akci pořádá Ministerstvo obchodu a průmyslu společně s Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a Ministerstvem zahraničních věcí.

Věříme, že přispěje k prohloubení přátelských vztahů mezi oběma zeměmi a k vytvoření zajímavých nových obchodních partnerství.

Přínos akce pro Vaše podnikání:

 • Osobní účast zástupců šesti ukrajinských oblastí.
 • Informace o financování pro komerční zakázky mezi ČR a Ukrajinou, které Vám pomohou uvést se na trh.
 • Bohatá nabídka partnerů k bilaterálnímu jednání a odborné konzultace s ekonomickými experty.

Vyberte si z pestrého programu na webu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podrobný program Contact Ukraine 2023

Cíl:

Cílem akce je propojit české firmy s představiteli ukrajinských měst a regionů a pomoci jim tak ke vstupu na ukrajinský trh. Stánek Contact Ukraine bude přítomný v Pavilonu A brněnského výstaviště mezi 10. a 12. říjnem a bude se k němu vázat různorodý doprovodný program, jehož součástí budou prezentace, debaty i osobní konzultace se zástupci ukrajinského businessu.

Program:

 • Úterý 10. října
  • 12:15 – 13:30 Prezentace finančních nástrojů zahraničních zemí – významných donorů
   • Na semináři vystoupí vysoce postavení zástupci Spojeného království a Norska, kteří společně s náměstkyní ministra hospodářství Ukrajiny Nadiou Bihun představí iniciativy, skrze které tyto země finančně podporují obnovu Ukrajiny. Tyto prostředky nejsou dostupné jen firmám ze zmíněných států a jsou k dispozici i pro české podnikatele, kteří by měli zájem zapojit se do některého z mnoha zajímavých rekonstrukčních projektů.
  • 13:30 – 14:00 Prezentace ukrajinských regionů
   • Hlavním účelem této prezentace je přiblížit potenciál a specifické potřeby šesti různých ukrajinských regionů. Na akci vystoupí zástupci Kyjevské, Dněpropetrovské, Ivano-Frankivské, Lvovské, Rivenské, a Ternopilské oblasti. Po skončení prezentace budou mít zájemci možnost přímo komunikovat s jednotlivými regiony na stánku Contact Ukraine, přičemž jejich reprezentanti budou pro jednání dostupní i v následujících dnech.
  • 14:00-15:30 Jak Česko pomáhá – Prezentace zapojení a nástrojů českých ministerstev do rekonstrukce Ukrajiny
   • Česká republika opakovaně vyjádřila své odhodlání pokračovat se svou podporou Ukrajiny až do ukončení bojů a úspěšné rekonstrukce země. Prezentace představí způsoby, jakými se do pomoci Ukrajině, kterou mají v gesci ministerstva ČR, mohou zapojit české firmy, a nastíní možnosti jejich konkrétního uplatnění.
 • Středa 11. října
  • 12:30 – 13:45 Prezentace možností zapojení subdodavatelů ze západního Balkánu do rekonstrukce Ukrajiny
   • Semináře se zúčastní zástupci několika významných stavebních firem ze zemí západního Balkánu, kteří představí způsoby, kterými jejich společnosti mohou vypomoci českému stavebnímu průmyslu, zejména co se týče otázky akutního nedostatku lidských zdrojů. Zároveň nabídnou možnosti společného zapojení do rekonstrukčních prací na Ukrajině.
  • 14:00 – 15:00 Konference s CzechInno – Chytrý průmysl 4.0
   • Na konferenci vystoupí zástupci ukrajinského tzv. chytrého průmyslu, tedy firem, start-upů a vysokých škol zabývajících se digitalizací a modernizací všech průmyslových odvětví.
 • Čtvrtek 12. října
  • 09:00 – 10:30 Seminář k česko-ukrajinské spolupráci v oblasti energetiky
   • Ukrajinská energetická síť od února loňského roku čelí soustavným útokům ze strany Ruské federace, kvůli čemuž se Ukrajinci začínají ve stále větší míře orientovat na decentralizované energetické zdroje, zejména ty obnovitelné. Zároveň však nemají v úmyslu ustoupit od tradiční energetiky, kterou na Ukrajině zastupují zejména teplárny a jaderné elektrárny. Jejich obnova a modernizace představuje velmi zajímavou příležitost i pro české firmy. Na semináři vystoupí společně s představiteli ukrajinských regionů i čeští odborníci na energetiku.
  • 10:30 – 12:00 Mezinárodní finanční instituce – možností spolupráce českých firem s mezinárodními finančními institucemi na Ukrajině
   • Na přednášce vystoupí zástupci Světové banky, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční banky, kteří nastíní možnosti spolupráce českého businessu s mezinárodními finančními institucemi při účasti na projektech na obnovu Ukrajiny. Po prezentacích je pro zainteresované firmy možné si zajistit individuální konzultace s přednášejícími

Další informace

Kontaktní informace

Pořadatel/gestor
Maria Gorbatova / Teritorialistka pro Ukrajinu, Oddělení Východní Evropy, západního Balkánu a Střední Asie, Odbor evropských zemí MPO ČR / gorbatova@mpo.cz / +420 720 931 726

Doporučujeme