Příležitosti pro české firmy v Íránu

RHK Brno ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Teheránu a Due Diligence Helpdesk on EU Sanctions for EU SMEs dealing with Iran zve na bezplatný webinář Příležitosti pro české firmy v Íránu.

Datum konání
18.10.2022
Typ akce
Seminář
Země určení
Írán Írán
Místo konání
online
Další akce v kategoriích

Obsah:

Dozvíte se o aktuální situaci na íránském trhu a perspektivních sektorech pro uplatnění českých firem, jak oslovit a komunikovat s tamním obchodním partnerem či jaké jsou mezikulturní rozdíly. Helpdesk pro hloubkovou kontrolu v souvislosti se sankcemi EU přiblíží své služby, financované Evropskou unií, jejichž cílem je poskytnout podporu zejména evropským malým a středním podnikům, ochotným se angažovat v Íránu, a zajistit, aby postupovaly řádně v souladu s právními předpisy EU a Společného komplexního akčního plánu (JCPoA).

DueDilligence Helpdesk umožňuje malým a středním podnikům z EU bezplatně si dopředu prověřit, zda se na jejich potenciální obchodní partnery v Íránu vzhledem ke komplexní situaci v této zemi nevztahují některé z unijních sankcí a nabízí i českým firmám zdarma řadu dalších služeb.

Obchod ČR s Íránem omezují jak protiíránské sankce EU, tak protiíránské sankce USA. Sankce EU jsou pro české subjekty závazné. Jsou poměrně obsáhlé, zahrnují mnoho oblastí, v nichž je spolupráce s Íránem zcela zakázána, a také seznamy konkrétních výrobků a technologií, které je zakázáno Íránu dodávat, i osob a firem, s nimiž je zakázáno obchodovat. Pro české subjekty jsou závazné sankce EU, nikoliv národní sankce USA. Americké sankce ovšem omezují zejm. bankovní spojení s Íránem a tím obchod komplikují.

Po dobu trvání platnosti stávajících protiíránských sankcí lze navázat určité formy spolupráce např. ve vodohospodářském a odpadním průmyslu, zdravotnickém a farmaceutickém průmyslu, zemědělství, potravinářském průmyslu, elektrotechnice a zpracovatelském průmyslu. V případě omezení sankcí by se mohly znovuotevřít příležitosti zejm. v těžebním průmyslu, energetice, dopravě a obnově infrastruktury (viz odkaz ZDE).

Potenciál této země v řadě sektorů i surovinové bohatství by případě omezení sankcí postavení Íránu jako jednoho z potenciálně zajímavých obchodních partnerů pro naše firmy posilovat. Tradice a dobré jméno českých produktů tak mají šanci znovu nabýt na exportním významu.

Informace:

Kontaktní informace

Pořadatel/gestor
O. Hrdlička / RHK Brno / hrdlicka@rhkbrno.cz / +420 532 194 918

Doporučujeme