WebExpo 2021

13. ročník největší technologické konference ve střední Evropě WebExpo se bude konat v pražské Lucerně od 21. do 23. září 2021.

Datum konání
21.09.2021 - 23.09.2021
Typ akce
Konference
Země určení
Česká republika Česká republika
Místo konání
Palác Lucerna, Vodičkova 704/36, Praha 1 a online
Oblasti podnikání
Další akce v kategoriích

WebExpo tentokrát přivítá 70 českých i světových technologických celebrit. Poprvé se v Praze představí opensourcový guru Daniel Sternberg, zakladatel nástroje cURL, který každodenně využíváme všichni. Vystoupí i domácí legenda Jan Gruntorád, který připojil Česko k internetu. Na nostalgii ovšem nebude moc prostoru, WebExpo se zaměří na budoucnost – dalších 30 let webu.

Když dnes navštívíme první webové stránky, jenom těžko se dá uvěřit tomu, kam jsme se za třicet let posunuli. Internet používá téměř 5 miliard lidí, polovina z toho má účet na Facebooku. Každou minutu streamujeme přes 1,5 milionu písniček na Spotify, během jedné minuty nahrajeme 5 000 hodin videí na YouTubu. A v uplynulém roce jsme díky webovým stránkám a internetu zvládli pracovat v županu z pohodlí našich domovů a zůstat v kontaktu s přáteli navzdory globální pandemii. A vše to začalo stránkou se sotva 150 slovy a 25 hypertextovými odkazy.

Přednášející:

  • Mezi potvrzenými speakery nechybí hvězdy předchozích ročníků. K těm nejpopulárnějším patří web performance engineer a konzultant Harry Roberts, který pomáhá Googlu, OSN, BBC nebo Financial Times se zrychlením webových stránek. Jak vyčistit JavaScript od nepotřebného balastu a optimalizovat běh celého webu účastníkům ukáže další navrátilec, uznávaný konzultant Tim Kadlec. Se svou přednáškou o navrhování nepopulárních webových formulářů a celodenním workshopem o problémech s navrhováním responzivního UI se vrátí i Vitaly Friedman, oblíbený spoluzakladatel internetového časopisu Smashing Magazine.
  • Ústřední hvězda programu však na pražské WebExpo dorazí poprvé. Švédský vývojář Daniel Sternberg se již přes dvacet let věnuje síťovým protokolům a vyvíjel kultovní prohlížeč Firefox od Mozilly. Nejvíce se ale proslavil svým vlastním projektem cURL (Client URL). Na této knihovně a utilitě pro přenos dat pomocí různých síťových protokolů pracuje už od roku 1997 a získal za ni mimo jiné švédskou Polhemovu cenu, kterou za technologickou inovaci či geniální řešení technického problému vysoké úrovně předává švédský král.
  • Nově se účastníkům představí designová stratéžka a věhlasná výzkumnice Indi Youngová, která je pionýrkou výzkumných metod, jako jsou mapy příležitostí, diagramy mentálních modelů nebo styly myšlení. Poprvé na konferenci vystoupí také Cassie Evansová, kreativní vývojářka se zaměřením na webové animace a škálovatelnou vektorovou grafiku (SVG). O webové animaci nejen učí a přednáší, ale zabývá se také její výkonnostní optimalizací a obecnou absencí kreativity ve frontend vývoji.
  • Vystoupí také legenda domácí scény Jan Gruntorád, který v roce 1992 se svým týmem na ČVUT připojil Česko k internetu.

Informace:

  • Akce proběhne v Praze a bude streamována online.
  • Další informace

Kontaktní informace

Pořadatel/gestor
Pavlína Lavičková / info@webexpo.net / +420 731 088 168

Doporučujeme