Brněnská firma vyvinula plně digitální detektor pro elektronovou mikroskopii

Město Brno je Mekkou elektronové mikroskopie. Třetina světové produkce pochází právě z jihu Moravy. Když navíc vlastnosti jedinečné technologie zásadně inovujete, máte šanci zapsat se do historie oboru.

To se právě teď daří společnosti AdvaScope, kterou spolu s městem Brnem podpořilo Jihomoravské inovační centrum (JIC) v programu Prototypuj a ověřuj.

Ilustrační fotografie

Pamatujete si ještě pokrok, který do světa fotografie a filmu přinesla digitální technologie? Něco podobného se teď děje na poli elektronové mikroskopie. Elektronový mikroskop je totiž právě tak dobrý, jak dobrý je jeho detekční systém. A pro ty dosud platilo, že jsou výhradně analogové.

Společnost AdvaScope teď přišla s převratnou novinkou – s plně digitálním detektorem. Ten umožní tak rychlé a kvalitní materiálové analýzy, o jakých si vědci a inženýři mohli ještě nedávno nechat jen zdát. 

Princip detektoru AdvaScope  

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje detektor kovu? Zpracovává signál, který se odráží od povrchu kovového předmětu. Detektory, které vyvíjí společnost AdvaScope, fungují podobně. Rozdíl je v tom, že snímají elektrony, které se odrazily od povrchu zkoumaného vzorku nebo jím prošly.

„Snímací část detektoru si můžete představit jako čtvercovou mřížku, která je rozdělena na mnoho miniaturních pixelů. Dokáže v ohromné rychlosti – asi 80 milionkrát za sekundu – detekovat jednotlivé dopadající elektrony a určit jejich energii, čas a místo dopadu,“ vysvětluje ředitel společnosti AdvaScope, Michael Pohl. 

K čemu je to dobré? Výstupem jsou digitálně zpracované obrázky bez šumu. Z těch vědci mohou vyčíst obrovské množství informací o struktuře zkoumaných materiálů – a díky tomu je také vylepšit. Inovace tak například do materiálových věd přinese doposud jen těžko představitelné možnosti. Navíc díky vysoké citlivosti a rychlosti detektoru není potřeba na zkoumaný materiál (například biologický) vysílat příliš velkou energii. Vzorek proto vydrží mnohem delší testování a nezničí se. 

O rok rychlejší díky Prototypuj a ověřuj 

Společnost AdvaScope je brněnskou dceřinkou pražské společnosti ADVACAM. Zdejší odborníci pomýšleli na vývoj plně digitálního detektoru určeného pro elektronové mikroskopy dlouho. Teprve v roce 2021 ale nápad přenesli „na papír“. A vybrali si to nejlepší místo: Mekku elektronových mikroskopů – Brno. Když pak měli ověřený koncept, přihlásili se do programu Prototypuj a ověřuj.

„Vývoj je vždy o čase a o penězích na vývojáře. Program Prototypuj a ověřuj nám dovolil vyvinout náš produkt mnohem rychleji. Kdyby to tak nebylo, museli bychom naši energii věnovat vývoji na zakázku, který by nám pokryl provozní náklady,“ vysvětluje Michael Pohl. Odhaduje, že díky grantu vývoj urychlili o rok. 

Jedná se o první produkt tohoto typu na světě. To je velká výhoda, zároveň ale musejí trh edukovat. „Pro zákazníky se jedná o neznámou technologii. Není to o tom vyměnit jeden kus za druhý, musejí se naučit pracovat s touto technologií úplně jinak,“ vysvětluje Michael Pohl. V případě zavádění sériové výroby se podle něj jedná o běh na dlouhou trať. Odhaduje, že když půjde všechno hladce, u prvních zákazníků spustí sériovou výrobu asi za 3 roky. 

Vize budoucnosti pod mikroskopem

K novým klientům to v AdvaScope nemají daleko – inovativní typy detektorů již dodávají do brněnských společností, které stojí za třetinou celosvětové produkce elektronových mikroskopů. A nevyhýbají se ani dalším významným výrobcům v Evropě. V dohledné době by se rádi prosadili i ve zbytku světa. Největší výzvou pro AdvaScope ovšem není hledání klientů. Nejtěžší je nacházet úzce specializované odborníky pro vývoj.

„Velmi nám v tomto ohledu pomáhá, že sídlo firmy máme v Brně, navíc hned vedle VUT, takže k nám studenti chodí na částečný úvazek. Lepší místo pro naše podnikání jsme si nemohli vybrat,“ uzavírá s úsměvem Michael Pohl.

• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme