Aerokosmického salonu MAKS 2019 se účastní osm českých firem

Osm českých firem, oborové asociace a státní agentury na podporu obchodu a zahraničních investic se představí na aerokosmickém salonu MAKS 2019. Ten odstartuje v úterý 27. srpna 2019 na letišti Žukovskij nedaleko Moskvy. Do Ruské federace přijedou v „dresu“ oficiální účasti pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu.Osm českých firem, oborové asociace a státní agentury na podporu obchodu a zahraničních investic reprezentovaly českou oficiální účast na MAKS 2019, pořádanou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na společném stánku České republiky byly k vidění jak klíčoví hráči česko-ruské letecké linky, tak společnosti, které se o tamní trh teprve zajímaly.

Historie vzájemných vztahů v leteckém průmyslu mezi tehdejším Československem a SSSR se píše od roku 1935. Ruský trh dosud zůstává jedním z významných odbytišť českého leteckého vývozu. Exportní dodávky z velké části létají na křídlech letounu L 410, který je pýchou domácí výroby v civilním letectví a z 80 % dílem tuzemského dodavatelského řetězce.

Na českém stánku měli návštěvníci možnost „zalétat si“ na stroji L 410 prostřednictvím 3D aplikace promítané v brýlích. Roli pilota si vyzkoušel také Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Během MAKS 2019 zaznělo, že bylo přijato rozhodnutí o zahájení vývoje nového čtyřicetimístného letadla, které bude postaveno na základech dalšího úspěšného českého stroje – letounu L 610. Tento stroj může v budoucnu výrazně rozšířit park letadel využívaných pro potřeby regionální letecké přepravy a také zvýšit její ekonomickou efektivitu.

Marian Piecha poznamenal, že poté, co bude dokončena etapa přípravy technické dokumentace, bude možné zvážit otázku financování tohoto projektu ze strany České republiky a Evropské unie. „V Česku každoročně vyčleníme 2 až 3 mld. Kč na výzkum a vývoj. Okolo 400 mil. EUR každý rok je na tyto účely připravena poskytovat také Evropská unie,“ uvedl.

Zájem hostů vzbudily také exponáty PBS Velké Bíteše, která pro letecký průmysl vyvíjí a vyrábí turbínové motory, pomocné energetické jednotky a klimatizační systémy. Právě pomocnou energetickou jednotkou Safír 5K/G MI, která startuje ruské vrtulníky MIL má PBS na svém stánku. Letos firma vyrobí tisící kus tohoto zařízení.

„Pohonné jednotky pro letecký průmysl vyrábíme již 50 let a účast na MAKSu je pro nás velmi zásadní. O naše produkty je velký zájem, což dokazuje i množství jednání, která se na výstavě vedou,“ řekl Roman Kolka, ředitel divize letecké techniky. Novinku na ruském trhu představila GE Aviation Czech, výrobce turbovrtulových motorů z pražských Letňan. Nyní má na ruském trhu mimo tradiční spojení s L 410 další referenci. První práškovací letoun Thrush 510G, poháněný českými motory GE řady H přistál ruskému zákazníkovi.

Brněnský UNIS se pochlubil hned několika počiny. Kromě stávajících dodávek pro menší proudové motory PBS Velká Bíteš se nově podílí na vývoji řídicích systémů velkých leteckých motorů. Participuje na modernizaci pohonné jednotky ukrajinského letounu Ruslan, jednoho z největších dopravních letounů na světě. V kategorii menších motorů stojí české spojení PBS z Velké Bíteše a brněnského UNIS za letošním unikátním přeletem Lamanšského průlivu francouzským vynálezcem Frankiem Zapatou. Flyboardair, který vyvinul, pohání český technologický um a motory PBS TJ 40. Letos MAKS historicky poprvé hostil Flyboard show, kde představili nejlepší ruští flyboardisté.

Letecký průmysl jako inovativní odvětví se stoletou tradicí představila Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR. „Na MAKS 2019 jsme měli možnost dát najevo, že máme ruské straně co nabídnout. Zejména jde o spolupráci na vývoji a výrobě nového čtyřicetimístného regionálního letounu,“ upřesnil Zbyněk Hruška, výkonný ředitel ALV ČR.

Česko jako velmoc v ultralightech reprezentovali na MAKS zástupci Czech Sport Aircraft, který patří mezi kapitány domácí výroby letounů řady LSA. „Czech Sport Aircraft chce rozšířit své obchodní aktivity i směrem do Ruska. Při naší první účasti na MAKS jsme se především zaměřili na hledání partnerů a získávání informací ohledně certifikace našeho letounu v Rusku. Z tohoto pohledu hodnotím naši účast na MAKS 2019 jako velmi obohacující. Děkujeme MPO za možnost participace na společné České expozici,“ říká Vojtěch Tůma, obchodní ředitel společnosti.

Služby v podpoře vývozu a zahraničního obchodu firmám nabízí státní agentura na podporu obchodu CzechTrade. Česko jako skvělou adresu pro nejen „letecké“ zahraniční investice na akci prosazuje agentura CzechInvest.

Na společném stánku nechyběly ani menší a střední společnosti. Jednalo se o ATG, výrobce systému pro kontrolu leteckých dílů, nebo MGM Compro, tedy rodinnou firmu, která jde s dobou „pionýrské éry“ elektrického létání a ve Zlíně vyvíjí a vyrábí komplexní elektrické pohonné jednotky pro letecký průmysl.

• Teritorium: Asie | Rusko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme