Agentura CzechTrade a čínská platforma e-commerce JD v Pekingu podepsaly memorandum o porozumění

Agentura na podporu obchodu CzechTrade dne 26. dubna 2018 v rámci jednání české delegace v Číně podepsala memorandum se skupinou JD. Jde o druhou největší čínskou platformu e-commerce. Dokument má za cíl podpořit prodej českých značek či představit inovační potenciál České republiky na tamním trhu.

Memorandum o porozumění podepsané mezi agenturou CzechTrade a čínskou společností JD bylo podepsáno se záměrem nastavit rámcovou spolupráci, která by vyhovovala současným záměrům agentury i jejích zahraničních kanceláří v Číně. Skupina JD provozuje platformu B2C e-commerce JD.com a ve své oblasti je dvojkou na čínském trhu. Jen v minulém roce dosáhla 305,3 milionu aktivních zákazníků. O čínský trh se dělí převážně se skupinou Tmall, další subjekty se na něm podílejí pouze v řádu několika procent.

Agentura CzechTrade má v plánu společnosti JD představit inovační potenciál českých podniků, který je v souladu s inovační strategií České republiky. Exportérům pomůže otevřít možnosti obchodování v oblasti čínského domácího prodeje. Záměrem memoranda je zjednodušit podmínky pro prodej českých výrobků tamním zákazníkům. JD má v úmyslu podporovat české firmy vstupující na čínský on-line trh, a to po celý první rok spolupráce. Podniky budou mít zvýhodněné přihlášení do programu a budou jim zajištěny preferenční podmínky.

Cílem memoranda je také pořádání seminářů pro české společnosti za účelem lepšího pochopení obchodních příležitostí v Číně a toho, jak mohou být optimalizovány pro prodej přes platformu e-commerce. V rámci memoranda chtějí oba subjekty efektivně spolupracovat na ochraně práv duševního vlastnictví. Jedná se totiž o oblast, která je při rozhodování o vývozu do Číny významnou bariérou.

Lepšímu prodeji mají napomoci i specializované marketingové kampaně. Ve formě festivalu bude pozornost zaměřena výhradně na české značky. Tuto kampaň mohou využít současní i budoucí prodejci českých výrobků. Na platformách JD se již prodávají česká piva, přírodní kosmetika, sportovní vybavení, snídaňové cereálie a další druhy potravin.

„Máme v plánu vytvořit pro čínské zákazníky samostatný český e-shop, který vznikne v rámci projektu na podporu prodeje na čínských přeshraničních platformách e-commerce (CBEC). Pomocí platformy JD tak budou mít exportéři možnost oslovit širokou škálu čínských spotřebitelů a lepší pozici při rozvoji značky v Číně. Zároveň budeme v rámci těchto kampaní v agentuře CzechTrade klást silný důraz na propagaci českých výrobců,“ říká o příležitostech v e-commerce ředitelka zahraniční kanceláře v Pekingu Kateřina Ďurove.

Agentura CzechTrade zahajuje 1. května projekt nazvaný „Prodej vybraných českých značek na čínských platformách CBEC“, který má za cíl podpořit prodej českých výrobků v čínském on-line prostředí. Více informací o projektu lze nalézt na webových stránkách agentury CzechTrade. „E-commerce jako forma obchodování v Číně i jinde ve světě posiluje svoji pozici. Aktuální podíl maloobchodního prodeje činí na tamním trhu více než 30 %. Dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat, a v agentuře jsme plně připraveni firmám při vstupu do oblasti on-line prodeje pomáhat,“ uzavírá Kateřina Ďurove.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme