Agrární export Vietnamu dosáhl nového rekordu

Vývoz vietnamských zemědělských produktů se k letošnímu listopadu vyšplhal na novou rekordní hodnotu přes 49 mld. amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst o 12 %.

USA je pro VSR největším zahraničním odbytištěm zemědělských produktů s podílem přes 25 %. Americký trh následuje sousední nejlidnatější ekonomika světa, Čína. Podíl na exportu VSR je zde 19 %.

Ilustrační fotografie

Pokud rozdělíme export vietnamských zemědělských produktů na jednotlivé kontinenty, představuje Asie 44,7 %, následuje Amerika s 27,4 % a dále Evropa s pouhými 11,3 %.

Letos bylo vyvezeno více vietnamských zemědělských produktů než kdykoli předtím, přičemž např. čerstvé pomelo bylo poprvé možné exportovat do USA po šesti letech vyjednávání. Do Číny byl letos pro změnu zahájen export durianu a jedlých ptačích hnízd.

Vietnamské Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova oznámilo, že jedná s Čínou, Japonskem, Jižní Koreou a dalšími zeměmi o dalším rozšiřování seznamu místních zemědělských produktů dodávaných do zahraničí.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme