AI úspěšně předvídá poruchy strojů. Neuron Soundware byla podpořena miliony eur

Za pomoci AI umí poznat poruchy na zařízení dříve, než se stanou. Technologická firma Neuron Soundware získala podporu sedm milionů eur z programů EU Horizon a českého programu TAČR.

Firma Neuron Soundware pomáhá s využitím umělé inteligence diagnostikovat možné poruchy na výrobních zařízeních a předcházet tak jejich závažnějším selháním.

Neuron Soundware

Zároveň optimalizuje výrobní procesy a zvyšuje kvalitu výroby skrze strojové zpracování dat. Společnost se dostala na českém trhu do povědomí už v roce 2016, kdy vyhrála soutěž Vodafone Nápad roku. Nyní ji podpořil jak program EU Horizon, tak Technologická agentura České republiky – a to celkovou částkou 7 milionů eur pro další rozvoj.

Finance byly společnosti poskytnuty na základě vyhodnocení potenciálu IoT výpočetní jednotky a unikátní technologie pro detekci mechanických závad s použitím neuronových sítí pro koncové zákazníky. Firma uspěla jako jediný český projekt mezi 1 092 zájemci v programu EIC Evropské komise, který se zaměřuje na inovativní deep-tech společnosti.

Neuron Soundware: Umělá inteligence a zvuk odhalí skryté vady výrobků

„Díky této podpoře získá společnost prostředky na další technologický rozvoj jak naší hardwarové jednotky nEdge, kde s využitím nejnovějších čipů s AI akcelerátory očekáváme až tisíckrát větší výpočetní výkon, tak na rozvoj celé analytické platformy nGuard. Investice umožní další vylepšení AI předpovídající strojní závady i další škálování služby po celém světě. Jsme rádi, že náš projekt uspěl v celoevropské konkurenci více než tisíce projektů.
Kombinace IoT zařízení a AI je náročná na vývoj, ale bezpochyby změní výrobní procesy po celém světě,“ uvádí CEO a zakladatel společnosti Pavel Konečný.

Zvuk nad zlato

Technologie založená na analýze celého akustického spektra zvuku je dnes využívána napříč kontinenty. Díky snadné instalaci a následnému vyhodnocení dat ji používají zákazníci v USA, Malajsii, Japonsku, dalších asijských státech i po celé Evropě. Zakázky nově přicházejí také z Latinské Ameriky.

Díky univerzálnosti technologie Neuron Soundware založené právě na zpracování zvukových dat umělou inteligencí dnes společnost optimalizuje dodávky na značné škále strojů, od energetických zařízení, dopravních systémů, výrobních linek v automobilovém průmyslu až po obráběcí stroje, roboty, svářečky a 3D tiskárny.

Společnost, jež v současnosti rozšiřuje svůj tým, byla již dříve oceněna řadou evropských i světových cen a v několika z nich patří mezi top 5 na světě – jako například Top 5 inovátor na světě v oblasti IoT či Nejlepší evropská inovace v oblasti výroby. Zároveň získala první místo ve startupové soutěži Nápad roku v roce 2016.

„Neskutečně mě těší sledovat, jak se účastníci Nápadu roku posouvají a jak se jim daří. Neuron Soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení v průmyslu. Proto jsem rád, že se jim podařilo zajistit si další financování v rámci technologických grantů EU Horizon a Technologické agentury ČR,“ říká zakladatel Nápadu roku Martin Kešner.

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme